Under finnes en oversikt over tildelinger fra Billedkunstnernes Vederlagsfond (BKV) og Bildende Kunstneres Hjelpefond (BKH) for 2018. Informasjon om Statens kunstnerstipend finnes på Kulturrådets nettsider.

Billedkunstnernes Vederlagsfond (BKV)

Billedkunstnernes Vederlagsfond består av visningsvederlag (kompensasjon for at kunstverket vises i allmennheten), KOPINOR- og Norwacomidler. Tildelinger til kunstnere skjer i form av stipend og prosjektstøtte.

  • Alt Går Bra (kunstnergruppe) – 70 000 kroner
  • Morten Andenæs (Oslo) – 80 000 kroner
  • Signe Marie Andersen (Oslo) – 40 000 kroner
  • Margareta Bergman (Oslo) – 40 000 kroner
  • Siri Berqvam (Vestfold) – 30 000 kroner
  • Kjell Bjørgeengen (Akershus) – 50 000 kroner
  • Per Inge Bjørlo (Buskerud) – 80 000 kroner
  • Vilde Blom (Oslo) – 12 000 kroner
  • Victor Boullet (utlandet) – 30 000 kroner
  • Margrethe Kolstad Brekke (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Maria Brinch (Oslo) – 25 000 kroner
  • Jennie Hagevik Bringaker (Akershus) – 40 000 kroner
  • Elin Brissman (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Mikael Damstuen Brkic (Oslo) – 25 000 kroner
  • Geir M. Brungot (Møre og Romsdal), med Olav Ringdal og Stein Koksvik (Oslo) – 40 000 kroner
  • Espen Brændsrød (Oslo), med Ragnhild Løkke (Oslo) – 30 000 kroner
  • Finn Bugge (Oslo) – 40 000 kroner
  • Peder Kirkvaag  Bugge (Oslo) – 25 000 kroner
  • Malin Bülow (Oslo) – 60 000 kroner
  • Ole Martin Lund Bø (Oslo) – 40 000 kroner
  • Runa Carlsen (Oslo) – 50 000 kroner
  • Anja Carr (Oslo) – 25 000 kroner
  • Line Anda Dalmar (Rogaland) – 40 000 kroner
  • Hasan Daraghmeh (Trøndelag) – 20 000 kroner
  • Liv Dessen (Oslo) – 30 000 kroner
  • Line Solberg Dolmen (Oslo) – 25 000 kroner
  • Victoria Durnak (Oslo) – 40 000 kroner
  • Julie Ebbing (Trøndelag) – 22 000 kroner
  • Anders Eiebakke (Oslo), med Georg Schneider (utlandet) – 30 000 kroner
  • Eli Eines (Akershus) – 30 000 kroner
  • Julie Engaas (Akershus) – 50 000 kroner
  • Marthe Aune Eriksen (utlandet) – 30 000 kroner
  • Lissette Escobar (Møre og Romsdal) – 21 000 kroner
  • Jan Freuchen (Vest-Agder) – 60 000 kroner
  • Ida Madsen Følling (Oslo) – 40 000 kroner
  • Tonje Gjevjon (Akershus), med Inge Ås (Oslo) – 50 000 kroner
  • Espen Gleditsch (Oslo) – 50 000 kroner
  • Ragna Misvær Grønstad (Nordland) – 30 000 kroner
  • Tore Magne Gundersen (Oslo) – 30 000 kroner
  • Elna Hagemann (Oslo) – 30 000 kroner
  • Hans Edward Hammonds (Rogaland) – 30 000 kroner
  • Jason Havneraas (Oslo) – 70 000 kroner
  • Bjørn Hegardt (Oslo) – 50 000 kroner
  • Ray Hegelbach (Oslo) – 40 000 kroner
  • Marianne Heier (Oslo) – 30 000 kroner
  • Hanne Grieg Hermansen (Oslo), med Ellen Grieg (Oslo), André Gali, Runa Boger, Tora Endestad Bjørkheim, Johnny Herbert, Lars Elton, Peter Cripps og Stig Oppedal – 40 000 kroner
  • Inga Sund Hofset (Oslo) – 30 000 kroner
  • Liv Kristin Holmberg (Telemark), med HC Gilje, Line Solberg Dolmen, Shwan Dler Qaradaki, Lars Andreas Tovey Kristiansen, Malin Lennström-Örtwall, Lene Westerås, Gelawesh Waledkhani, Christian Lemmerz, Shimon Attie, Fredrik Raddum og Lida Abdul – 35 000 kroner
  • Jiska Huizing (Hordaland) – 40 000 kroner
  • Marianne Hurum (Oslo) – 80 000 kroner
  • Ann Cathrin November  Høibo (Vest-Agder) – 30 000 kroner
  • Anna Ihle (Rogaland) – 50 000 kroner
  • Arne Heglum Ingvaldsen (Hordaland), med Eva Kun (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Kurt Johannessen (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Nora Joung (Oslo) – 25 000 kroner
  • Saman Kamyab (Oslo) – 40 000 kroner
  • Audar Kantun (Oslo) – 35 000 kroner
  • Kay Arne Kirkebø (Hordaland ) – 30 000 kroner
  • Anne Tveit Knutsen (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Janne Kruse (Oslo) – 30 000 kroner
  • Tarjei Bodin Larsen (Oslo) – 30 000 kroner
  • Icaro Zorbar Sanchez Laverde (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Chloe Lewis (Hordaland), med Andrew Taggart (Hordaland) – 25 000 kroner
  • Signe Lidén (Hordaland) – 40 000 kroner
  • Victoria Pihl Lind (Oslo) – 50 000 kroner
  • Lise Bjørne Linnert (Oslo) – 45 000 kroner
  • Åse Ljones (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Trygve Luktvasslimo (Nordland) – 70 000 kroner
  • Josefine Lyche (Oslo) – 50 000 kroner
  • Aleksi Mannila-Wildhagen (Oslo) – 35 000 kroner
  • Imi Maufe (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Eline McGeorge (Oslo) – 40 000 kroner
  • Matthew Quentin Midtskau (Oslo), med Sverre Wyller (Oslo) – 30 000 kroner
  • Kristoffer Myskja (Oslo) – 35 000 kroner
  • Atle Selnes Nielsen (Vestfold) – 50 000 kroner
  • Sandra Norrbin (Vest-Agder) – 40 000 kroner
  • Per Kristian Nygård (Trøndelag) – 40 000 kroner
  • Randi Nygård (Oslo) – 30 000 kroner
  • Øystein Wyller Odden (Oslo) – 50 000 kroner
  • Cecilia Jiménez Ojeda (Oslo) – 40 000 kroner
  • Margarida Paiva (Oslo) – 80 000 kroner
  • Urd Joachimsen Pedersen (Oslo) – 60 000 kroner
  • Thomas Pihl (Hordaland) – 80 000 kroner
  • Sara Plantefève-Castryck (Hordaland) – 25 000 kroner
  • Shwan Dler Qaradaki (Oslo) – 30 000 kroner
  • Irene Rasmussen (Troms) – 30 000 kroner
  • John Raustein (Oslo) – 60 000 kroner
  • Charlotte Rostad (Trøndelag) – 30 000 kroner
  • Anngjerd Rustand (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Elin Rødseth (Akershus) – 30 000 kroner
  • Stein Rønning (Oslo) – 50 000 kroner
  • Karl Ingar Røys (Oslo) – 30 000 kroner
  • Marit Anne Sara (Finnmark) – 30 000 kroner
  • Franz Petter Schmidt (Oslo) – 70 000 kroner
  • Tiril Schrøder (Akershus) – 40 000 kroner
  • Janicke Schønning (Oslo), med Elin Rødseth (Akershus) – 30 000 kroner
  • Leif Gaute Staurland (Oslo) – 30 000 kroner
  • Kari Steihaug (Oslo) – 30 000 kroner
  • Camilla Steinum (Oslo) – 30 000 kroner
  • Markus Li Stensrud (Oslo) – 60 000 kroner
  • Bente Stokke (Oslo og Berlin) – 50 000 kroner
  • Sille Storihle (Oslo), med Liv Bugge (Oslo) – 50 000 kroner
  • Marthe Elise Stramrud (Oslo) – 30 000 kroner
  • Tone Berg Størseth (Akershus) – 20 000 kroner
  • Lisa Stålspets (utlandet) – 30 000 kroner
  • Ellen Henriette Suhrke (Oslo) – 30 000 kroner
  • Yngvild Sæter (utlandet) – 40 000 kroner
  • Martin Sæther (Oslo) – 50 000 kroner
  • André Kamran Tehrani (Oslo) – 30 000 kroner
  • Tenthaus kunstnerkollektiv (Oslo), ved Ebba Moi, Helen Eriksen og Stefan Schröder – 30 000 kroner
  • Mirjam Raen Thomassen (Aust-Agder) – 20 000 kroner
  • Anni Tiainen (Oslo), med Knut Normann (Oslo) – 20 000 kroner
  • Sveinung Rudjord Unneland (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Morten Jensen Vågen (Oslo) – 40 000 kroner
  • Serhed Waledkhani (Akershus) – 30 000 kroner
  • Kiyoshi Yamamoto (Hordaland) – 30 000 kroner

  • Abusdal, Terje (Oslo) – 40 000 kroner
  • Andersen, Marthe A. (Oslo) – 25 000 kroner
  • Andreassen, Aleksander Johan (Oslo) – 60 000 kroner
  • Aurstad, Sverre (Oslo) – 29 000 kroner
  • Avdagic, Damir (Oslo)  – 25 000 kroner
  • Bakke, Gunnhild (Oslo) (med Annabeth Kolstø, Herbert Wiegand, Inger-Marit Saastad, Ingunn Bakke, Kari Steinhaug, Kjetil Skøyen, Kristin Aarnes, Geir Yttervik, Trine Mauritz og Harald Lyche  – 50 000 kroner
  • Bergh, Sissel Mutale (Trøndelag) – 60 000 kroner
  • Birkeland, Tonje Bøe (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Bley, Ragna (Akershus) – 30 000 kroner
  • Blomgren, Karin (Hordaland) – 34 000 kroner
  • Breivik, Andreas (Oslo) (med gruppemedlemmer: Victoria Duffee og Sara Risvaag) – 80 000 kroner
  • Brekke, Margrethe Kolstad (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Bromö, Erik (Oslo) – 30 000 kroner
  • Børresen, Tor (Oslo) – 40 000 kroner
  • Cuzner, Lars (Oslo) – 25 000 kroner
  • Dagnall, Rachel (Oslo) – 20 000 kroner
  • De Antonio, Ana Rita (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Dæhlin, Maritea (Oslo) (med gruppemedlemmer: Hanne Grieg Hermansen, Cecilie Skeide, Sissel Lillebostad, Peter Cripps, Anton Lado og Kristina Solum) – 70 000 kroner
  • Einarsen, Hanne Grete (Finnmark) – 25 000 kroner
  • Elgin, Dag Erik (Oslo) – 50 000 kroner
  • Entian, Patrik (Buskerud) (med Aleksi Wildhagen) – 60 000 kroner
  • Fahlstrøm, Unn (utlandet) – 40 000 kroner
  • Flakk, Monica (Oslo) – 30 000 kroner
  • Fonfara, Amalia (Trøndelag) (med gruppemedlemmer: Nazare Soares og Øystein Kjørstad Fjeldbo) – 20 000 kroner
  • Forland, Ingrid (Oslo) (med gruppemedlemmer: Sigrid Bendz, Gustav Samrelius og Anna Åstrand) – 50 000 kroner
  • Færøy, Yngvild (Oslo) – 50 000 kroner
  • Førde, Helene (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Gaustad, Matilde Westavik (Trøndelag) – 30 000 kroner
  • Gilje, HC (Oslo) – 30 000 kroner
  • Godtfredsen, Simen (Oslo) – 19 300 kroner
  • Grønstad, Mona (Akershus) (med Morten Gran) – 50 000 kroner
  • Guttormsgaard, Agnes (Telemark) – 32 000 kroner
  • Guttu, Ane Hjorth (Oslo) – 100 000 kroner
  • Hagen, Else Marie (Oslo) – 75 000 kroner
  • Hansen, Christina Leithe (Oslo) – 20 000 kroner
  • Heien, Jannecke Knudsen (Hordaland) (med gruppemedlemmer: Gitte Sætre, Michelle-Marie Letelier) – 60 000 kroner
  • Heien, Jannecke Knudsen (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Helling, Sebastian (Oslo) – 60 000 kroner
  • Hermansen, Siri (Oslo) – 60 000 kroner
  • Hunderi, Una Line Ree (Oslo) – 40 000 kroner
  • Hystad, Bettina Hvidevold (Hordaland) (med Simon Torssell Lerin) – 30 000 kroner
  • Härenstam, Mattias (Oslo) – 25 000 kroner
  • Haaland, Silje Linge (Hordaland) – 40 000 kroner
  • Jensen, Jonas Ib Hellevik (Vest-Agder) – 12 000 kroner
  • Johansen, Arnold (Troms) – 60 000 kroner
  • Knutsen, Ane Thon (Oslo) – 40 000 kroner
  • Kogan, Anne-Liis (Oslo) – 25 000 kroner
  • Kommedal, Tove (Rogaland) – 25 000 kroner
  • Kopperud, Jon Eirik (Oslo) – 40 000 kroner
  • Kosugi, Daisuke (Oslo) – 20 000 kroner
  • Kraugerud, Reidar Martin (Oslo) – 70 000 kroner
  • Langeland, Kamilla (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Larssen, Edvine (Trøndelag) – 35 000 kroner
  • Ledaal, Jens Stegger (Østfold) (med gruppemedlemmer) – 50 000 kroner
  • Leijon, Kaja (Oslo) – 40 000 kroner
  • Lindskog, Helle (Oslo) – 20 000 kroner
  • Lojo, Maria Øy (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Løkken, Line Bøhmer (Oslo) – 40 000 kroner
  • Løland, Cato (Hordaland) – 25 000 kroner
  • Lønningdal, Ingrid (Oslo) – 30 000 kroner
  • Løvaasen, Rina Eide (utlandet) (med gruppemedlemmer: Maria Sikström, Thomas Voll, Lucia Fernandez-Santoro, Madelyn Bulard, Chollada Phinitduang Corrada Di Lorenzo og Mathias Schlegel) – 60 000 kroner
  • MacMillan, Jessica (Oslo) – 30 000 kroner
  • Manum, Talleiv Taro (Akershus) (med gruppemedlemmer: Lars Paalgard, Ulf Carlsson, Paul Dring og Mette Randem) – 50 000 kroner
  • Mathisen, Kamilla Sajetz (Hordaland) (med gruppemedlemmer: Noomi Louise Håseth Gjerde, Martin Woll Godal, Kenneth Stordalen, Sigrid Høyforsslett Bjørbæk, Mari Sivertsen Norddahl, Jan-Egil Finne, Johannes Engelsen Espedal, Ekaterina Yarunova Konstantin Baidakov og Yuri Hodiy) – 50 000 kroner
  • Matre, Gerd Wevling (Østfold) – 40 000 kroner
  • Matte, Pierre Lionel (Oslo) – 40 000 kroner
  • Maufe, Imi (Hordaland) (med Megan Adie) – 25 000 kroner
  • Meisfjord, Katrine (Hordaland) – 25 000 kroner
  • Mella, Heidi Rognskog (Oslo) (med gruppemedlemmer: Mona Eckhoff Sørmo, Hrafnhildur Sigurðardóttir og Bjarne Werner Sørensen) – 30 000 kroner
  • Mella, Heidi Rognskog (Oslo) – 20 000 kroner
  • Moe, Anders Sletvold (Oslo) – 30 000 kroner
  • Mortensen, Bjørn (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Myrstad, Miriam (Oslo) – 15 000 kroner
  • Møllberg, Vebjørn Guttormsgaard (Telemark) – 20 000 kroner
  • Nedregård, Agnes (Hordaland) (med gruppemedlemmer: Branko Boero Imwinkelried og Oscar Mac-Fall) – 75 000 kroner
  • Nordahl, Magnhild Øen (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Odden, Øystein Wyller (Oslo) – 40 000 kroner
  • Pettersen, Margrethe (Akershus) – 20 000 kroner
  • Porfyris, Lykourgos (Oslo) – 20 000 kroner
  • Presterud, Marius (Oslo) – 20 000 kroner
  • Rahm, Petra (Bergen) – 20 000 kroner
  • Reierstad, Eivind (Akershus) – 40 000 kroner
  • Rios, David Augusto Alomia (Hordaland) – 25 000 kroner
  • Roland, Marit (Oslo) – 20 000 kroner
  • Rød, Arve (Oslo) – 40 000 kroner
  • Rønning, Halvor (Oslo) – 50 000 kroner
  • Rønning, Stein (Oslo) – 40 000 kroner
  • Røys, Karl Ingar (Oslo) – 20 000 kroner
  • Sandersen, Siri (Telemark) (med Regine Osbakk) – 30 000 kroner
  • Schønning, Jannicke (Oslo) – 25 000 kroner
  • Scobie, Evelyn (Nordland) – 30 000 kroner
  • Sexton, Erin (Hordaland) – 25 000 kroner
  • Sigmundstad, Birgitte (Oslo) – 60 000 kroner
  • Skarsbø, Nina (Trøndelag) – 30 000 kroner
  • Skuladottir, Erna Elinbjorg (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Skåre, Kent Fonn (Førde) – 20 000 kroner
  • Slettevold, Astrid (Oslo) – 25 000 kroner
  • Slyngstad, Eirik (Oslo) – 30 200 kroner
  • Slåttnes, Daniel (Oslo) (med gruppemedlemmer: Sara Rönnbäck og Hans Edward Hammonds) – 20 000 kroner
  • Soleng, Renate (Oslo) (med Hedvig Biong ) – 30 000 kroner
  • Stenseth, Anne Lise (Oslo) – 45 000 kroner
  • Størseth, Bror Sander Berg (Akershus) (med Ellinor Aurora Aasgaard) – 40 000 kroner
  • Svendsen, Siri Ekker (Oslo) – 40 000 kroner
  • Tallerås, Jon Benjamin (Oslo) – 30 000 kroner
  • Thiis-Evensen, Charlotte (Oslo) 30 000 kroner
  • Thorshaug, Marthe (Hedmark) – 40 000 kroner
  • Tribbensee, André (Vest-Agder) – 42 000 kroner
  • Tårnesvik, Kristin (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Uchida-Khanna, Vikram (Oslo) – 30 000 kroner
  • Unnerland, Sveinung (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Varvin, Kjell (Akershus) – 40 000 kroner
  • Vetterstad, Kjersti (Buskerud) (med gruppemedlemmer: Kristin Astrup Aas, Christopher Horne Iversen) – 120 000 kroner
  • Vinje, Petrine (Oslo) – 25 000 kroner
  • Vister, Elin Mar (Nordland) – 40 000 kroner
  • Vlaskovska, Raina (Hordaland) – 16 500 kroner
  • Wanthiang, Apichaya (Oslo) – 40 000 kroner
  • Widén, Anna (Oppland) – 20 000 kroner
  • Williams, Jessica (Oslo) – 20 000 kroner
  • Winther, Monica (Oslo) – 40 000 kroner
  • Øquist, Mia (Hordaland) – 40 000 kroner
  • Ørmen, Lene Baadsvig (Oslo) – 30 000 kroner
  • Aas, Marte (Oslo) – 40 000 kroner
  • Aasheim, Emilie Skogstad (Oslo) – 20 000 kroner
  • Aasvang, Kristine Marie (Oslo) – 25 000 kroner

Kvote 2018: 15 stipender

  • Andreassen, Aleksander Johan (Oslo)
  • Mannila-Wildhagen, Aleksi (Oslo)
  • Entian, Patrik (Buskerud)
  • Daniell, Anna (Oslo)
  • Wetten, Synnøve (Oslo)
  • Færøy, Yngvild (Oslo)
  • Hurum, Marianne (Oslo)
  • Leijon, Kaja (Oslo)
  • Eliassen, Sara (Oslo)
  • Mühleisen, Mercedes (Oslo)
  • Roland, Marit (Oslo)
  • Tallerås, Jon Benjamin (Oslo)
  • Andvig, Kjersti (Nordland)
  • Brekke, Margrethe Kolstad (Hordaland)
  • Lønningdal, Ingrid (Oslo)

 

Kvote 2018: 20 stipender

  • Brinch, Rasmus (Hordaland)
  • Hedberg, Anna Carin (Oslo)
  • Knudsen, Andreas Siqueland (Oppland)
  • Halvorsen, Morten Norbye (Rogaland)
  • Marman, Mickael (Oslo)
  • Kluge, Stian Eide (Oslo)
  • Lindgren, Rina Charlott (Nordand)
  • Olsen, Sandra Vaka (Rogaland)
  • Husevaag, Torgeir (Oslo)
  • Hess, Per (Oslo)
  • Bech, Nils (Oslo)
  • Helling, Sebastian (Oslo)
  • Blomgren, Karin (Hordaland)
  • Andreassen, Mads (Oppland)
  • Dahlstrøm, Øystein (Oslo)
  • Kruse, Janne (Oslo)
  • Skjeggestad, Hilde (Hordaland)
  • Waledkhani, Gelawesh (Oslo)
  • Wanthiang, Apichaya (Oslo)
  • Qvale, Oscar (Oslo)

Kvote 2018: 20 stipender

  • Andreassen, Elin (Sør-Trøndelag)
  • Hertling, Ann-Cathrin (Sør-Trøndelag)
  • Krunglevicius, Ignas (Akershus)
  • Nordhøy, Kristin (Oslo)
  • Nygård, Per Kristian (Sør-Trøndelag)
  • Tårnesvik, Kristin (Hordaland)
  • Bergquist, Johan Urban (Oslo)
  • Hansen, Christina Leithe (Oslo)
  • Gjertsen, Unni (Oslo)
  • Kramer, Mariken (Oslo)
  • Lippard, Hanne (Utlandet)
  • MacMillan, Jessica (Oslo)
  • Lillestrøm, Kine (Akershus)
  • Nordang, Monica Flakk (Oslo)
  • Durnak, Victoria (Oslo)
  • Skarsbø, Nina (Sør-Trøndelag)
  • Mortensen, Bjørn A. (Hordaland)
  • Røed, Vilde Salhus (Hordaland)
  • Hagemann, Elna (Oslo)
  • Hansen, Hans Kristian Borchgrevink (Oslo)

 

Kvote 2018: 150 stipender

  • Dinh, Hai Nguyen (Oslo)
  • Buhagen, Petter (Oslo)
  • Griegel, Ellen Sofie (Sør-Trøndelag)
  • Nedregård, Agnes (Hordaland)
  • Wulff, Lise (Akershus)
  • Solberg, Signe (Østfold)
  • Martinussen, Marius (Oslo)
  • Verbiesen, Marieke (Hordaland)
  • Skylstad, Kristian (Oslo)
  • Brekke, Marianne (Oslo)
  • Bratlie, Sigbjørn (Akershus)
  • Suhrke, Ellen Henriette (Oslo)
  • Mjølsnes, Hannah (Sør-Trøndelag)
  • Vågen, Morten Jensen (Oslo)
  • Mitterer, Peter Anatol (Oslo)
  • Mitterer, Stefan (Østfold)
  • Kosmo, Tom Stian (Hordaland)
  • Larsen, Sigrid Bendz (Østfold)
  • Slettemeås, Morten (Oslo)
  • Vindenes, Vegard (Hordaland)
  • Öhman, Andreas (Oslo)
  • Bredesen, Marianne (Akershus)
  • Krogh, Nina (Oslo)
  • Steinum, Ruben (Akershus)
  • Bawan, Kwestan Jamal (Hordaland)
  • Dahl, Kristian Øverland (Akershus)
  • Dalseng, Tora (Oslo)
  • Fadlabi, Cassius (Oslo)
  • Kjerschow, Kari Brit (Oslo)
  • Kopperud, Jon Eirik (Oslo)
  • Lofthus, Lars Korff (Hordaland)
  • Melberg, Elin (Rogaland)
  • Norrbin, Sandra (Vest-Agder)
  • Sandbeck, Sten Are (Buskerud)
  • Shebeta, Mekdes (Hordaland)
  • Ulvin, Linn Cecilie (Akershus)
  • Zwaig, Johanna (Oslo)
  • Alazraq, Ayman (Oslo)
  • Antonio, Ana Rita De Faria (Hordaland)
  • Aspelund, Christine (Oslo)
  • Bakkeslett, Eva (Nordland)
  • Benammar, Hanan (Oslo)
  • Berg, Patrik (Oslo)
  • Biringvad, Anne (Oslo)
  • Bjørkheim, Tora Endestad (Oslo)
  • Bjørnmyr, Marianne (Nordland)
  • Blytt, Are (Oslo)
  • Bobrikova, Martinka (Oslo)
  • Boullet, Victor (Utlandet)
  • Brand, Paul Fritz (Oslo)
  • Brinch, Maria (Oslo)
  • Brissman, Elin (Hordaland)
  • Brito, Juan Carlos Vargas (Oslo)
  • Brkic, Mikael Damstuen (Oslo)
  • Bugge, Adrian (Oslo)
  • Bø, Ole Martin Lund (Oslo)
  • Cossais, Joachim (Oslo)
  • Dahl, Marius (Buskerud)
  • Dahle, Siren Elise Dversnes (Oslo)
  • Dragland, Kristine (Oslo)
  • Drougge, Elin (Akershus)
  • Eldøy, Åsne (Hordaland)
  • Eriksen, Marthe Aune (Utlandet)
  • Frisk, Therese (Oslo)
  • Furre, Ingrid (Oslo)
  • Følstad, Marit (Oslo)
  • Gulbransen, Wenche (Oslo)
  • Gullesen, Sverre (Oslo)
  • Halvorsen, Eirik Moldestad (Sør-Trøndelag)
  • Hansen, Mona Orstad (Rogaland)
  • Hansen, Tore (Hedmark)
  • Hauge, Monika Mørck (Oslo)
  • Hegnar, Mikael (Oslo)
  • Hernes, Sigfrid (Finnmark)
  • Hietbrink, Roderick (Oslo)
  • Hunderi, Una (Oslo)
  • Haarr, Elisabeth (Vest-Agder)
  • Jacobsen, Liv Bangsund (Troms)
  • Jaeger, Trudi (Hordaland)
  • Jordheim, Cecilie Bjørgås (Oslo)
  • Kantun, Audar (Oslo)
  • Koefoed-Jespersen, Tulle Ruth (Østfold)
  • Krohg, Morten (Buskerud)
  • Langeland, Kamilla (Hordaland)
  • Lello, Jørgen Craig (Oslo)
  • Lennström-Örtwall, Malin (Hordaland)
  • Lerseth, Linda (Oslo)
  • Longva, Terese (Møre og Romsdal)
  • Lorente, Oscar Gil (Oslo)
  • Lund, Inger Wold (Utlandet)
  • Løland, Cato (Hordaland)
  • Markhus, Frode (Oslo)
  • Moldestad, Joakim Blattmann (Oslo)
  • Mortensen, Rune Elgaard (Oslo)
  • Neseblod, Grete Johanne (Akershus)
  • Odden, Øystein (Oslo)
  • Opdøl, Magnhild (Møre og Romsdal)
  • Petersen, Beate (Oslo)
  • Pope, Greg (Akershus)
  • Porfyris, Lykourgos (Oslo)
  • Rolland, Yngvild K. (Oslo)
  • Roloff, Hanna (Oslo)
  • Rosén, Ole (Oslo)
  • Røise, Espen (Oslo)
  • Schønning, Janicke (Oslo)
  • Siljeholm, Helle (Oslo)
  • Skancke, Sindre Foss (Oslo)
  • Skedsmo, Dag (Hedmark)
  • Skibrek, Camilla (Oslo)
  • Staurland, Leif Gaute (Oslo)
  • Stensrud, Markus Li (Oslo)
  • Sundby, Maria (Oslo)
  • Sætrang, Bente (Oslo)
  • Talstad, Janne (Oslo)
  • Thoresen, Silje Figenschou (Finnmark)
  • Torve, Torgrim (Oslo)
  • Varpe, Kenneth (Rogaland)
  • Vinje, Petrine (Oslo)
  • Wang, Guang Hua (Akershus)
  • Wenzel, Simon Daniel Tegnander (Vest-Agder)
  • White, Martin (Oslo)
  • Wien, Heidi Marie (Oslo)
  • Winther, Monica (oslo)
  • Wyller, Ilija (Oslo)
  • Øksendal, Solveig Ane (Oslo)
  • Østbye, Thomas (Oslo)
  • Åmo, Linn Rebekka (Nordland)
  • Skjensvold, Jone (Sogn og Fjordane)
  • Rivrud, Hanne (Oslo)
  • Otzko, Ina (Nordland)
  • Eknæs, Marte (Hedmark)
  • Findreng, Astrid (Sør-Trøndelag)
  • Fredriksen, Grethe Britt (Sør-Trøndelag)
  • Hultgreen, Anders Elsrud (Hordaland)
  • Meisfjord, Katrine (Hordaland)
  • Paiva, Margarida (Oslo)
  • Thorkildsen, Hedvig (Hordaland)
  • Vaage, Lars Monrad (Buskerud)
  • Winkelmann, Verena (Telemark)
  • Aanestad, Marit (Rogaland)
  • Urdal, Signe Christine (Rogaland)
  • Kongevold, Laila Helen (Østfold)
  • Myrstad, Miriam (Oslo)
  • Hurst, Jasmin (Vestfold)
  • Carlsson, Ulf Verner (Oslo)
  • Eijk, Tor Jørgen van (Oslo)
  • Thorjussen, Tanja (Oslo)
  • Dring, Paul (Oslo)
  • Engaas, Julie (Akershus)
  • Uchida-Khanna, Vikram (Oslo)

Kvote 2018: 110 stipender

  • Meidell, Pernille (Oslo)
  • Rødseth, Elin (Akershus)
  • Strand, Elisabet Alsos (Sør-Trøndelag)
  • Aamås, Ragnhild (Oslo)
  • Thiis-Evensen, Charlotte (Oslo)
  • Ballage, Lorie (Hordaland)
  • Cantzler, Mattias (Oslo)
  • Cuzner, Lars (Oslo)
  • Honerud, Hilde Hovland (Buskerud)
  • Fleming, Pete (Oslo)
  • Christensen, Jan (Oslo)
  • Christensen, Sidsel (Hordaland)
  • Lorenzen, Anna Christina (Akershus)
  • Wassvik, Tarald (Oppland)
  • Torgersen, Gunnhild (Oslo)
  • Huizing, Jiska (Hordaland)
  • Thorstensen, Catrine (Oslo)
  • Samuelsen, Geir Harald (Oslo)
  • Serne, Ananda (Rogaland)
  • Strandberg, Sverre (Oslo)
  • Rodrigues, Maria Manuela (Vestfold)
  • Thoresen, Hege Cathrine (Oslo)
  • Pousette, Klara (Oslo)
  • Fjellheim, Vigdis (Oslo)
  • Dagnall, Rachel (Akershus)
  • Torstensen, Ellen Grimm (Buskerud)
  • Hoegee, Kirsti Van (Hordaland)
  • Bøhme, Brit (Hordaland)
  • Dessen, Liv (Oslo)
  • Rahlff, Elsebet (Hordaland)
  • Frost, Stuart Ian (Buskerud)
  • Alomia, David Augusto Rios (Hordaland)
  • Andersen, Viel bjerkeset (Oslo)
  • Andersen, d.y. Roald (Vest-Agder)
  • Ansten, Trond (Troms)
  • Ballo, Petter (Akershus)
  • Berg, Hanne Katrine (Akershus)
  • Bjerck, Mayelineikaas (Sogn og Fjordane)
  • Borge, Siri (Rogaland)
  • Båsen, Bjørn Breistøl (Buskerud)
  • Dyb, Kristin (Hordaland)
  • Daatland, Jonas (Oslo)
  • Egeland, Eivind (Rogaland)
  • Ensby, Silje (Hordaland)
  • Erichsen, Jan Hakon (Oslo)
  • Evers, Frido (Oslo)
  • Gellein, Anette (Rogaland)
  • Hagen, Ina (Oslo)
  • Halse, Martin Harkjerr (Hordaland)
  • Hansen, Carl Martin (Hordaland)
  • Hansen, Lona (Oslo)
  • Helle, Una Hamilton (Oslo)
  • Him-Jensen, Lisa (Hordaland)
  • Hollerud, Asbjørn (Hordaland)
  • Høyer, Gunnhilde (Aust-Agder)
  • Jarstø, Elisabeth (Rogaland)
  • Jensen, Jonas Ib Hellvik (Vest-Agder)
  • Karevoll, Dagne Aurora (Oslo)
  • Kommedal, Tove (Rogaland)
  • Kvamme, Morten (Utlandet)
  • Kvåle, Ane (Oslo)
  • Kaarem, Helle (Oslo)
  • Landfald, Ane Sivertsen (Oslo)
  • Lewis, Chloe (Hordaland)
  • Liliequist, Randi (Oppland)
  • Linde, Dirkjan Van der (Oslo)
  • Ludvigsen, Klara Sofie (Hordaland)
  • Martinussen, Joakim (Oslo)
  • Modahl, Finn Eirik (Hordaland)
  • Morild, Marianne (Hordaland)
  • Müller, Lutz-Rainer (Utlandet)
  • Nedreaas, Trine Lise (Hordaland)
  • Nergaard, Yngvild (Oslo)
  • Nerol, Gunnveig Aamodt (Buskerud)
  • Nicolaysen, William (Hordaland)
  • Nikgol, Karen (Oslo)
  • Nordby, Anders (Akershus)
  • Persson, Daniel (Hordaland)
  • Pettersen, Magnus (Østfold)
  • Risåsen, Nina Katrine (Oslo)
  • Robberstad, Anne Helen (Rogaland)
  • Rummelhoff, Thomas (Buskerud)
  • Rødstøl, Heidi (Møre og Romsdal)
  • Slyngstad, Eirik Magnus (Oslo)
  • Stålspets, Lisa (Oslo)
  • Svartangen, Susanne Roti (Oslo)
  • Sæther, Eirik (Oslo)
  • Taggart, Andrew (Hordaland)
  • Tapio, Hege (Rogaland)
  • Thomassen, Mirjam Raen (Aust-Agder)
  • Thorstensen, Knut (Akershus)
  • Toft, Nina (Oslo)
  • Xi, Leif Inge (Oslo)
  • Øvrelid, Munan (Oslo)
  • Karlstad, Christer (Buskerud)
  • Mader, Susanne Kathlen (Akershus)
  • Nygren, Inger Johanne (Østfold)
  • Larsson, Tony Jon (Oslo)
  • Larsen, Morten Kildevæld (Oslo)
  • Eiene, Snøfrid Hunsbedt (Rogaland)
  • Fløysvik, Jan Trygve (Oslo)
  • Ericsson, Elina (Hedmark)
  • Olou, Samuel (Oslo)
  • Musæus, Simen (Akershus)
  • Beck, Jan-Erik Lundsgaard (Østfold)
  • Brautaset, Inger-Johanne (Hordaland)
  • Reddy, Chris (Oslo)
  • Øktner, Silje Eugenie Strande (Hedmark)
  • Hjorth, Karoline (Oslo)
  • Støen, Eirin (Vestfold)

  • Victor Lind (Oslo)

Tidligere mottakere:

  • Per Hess (2017)
  • Bente Sætrang (2016)
  • Hanne Borchegrevinck (2015)
  • Elisabeth Haarr (2014)
  • Sonja Krohn (2013)
  • Morten Krogh (2012)
  • Nils Eger (2011)
  • Vilde von Krogh (2010)
  • Tommy Olsson (2009)
  • Willibald Storn (2008)
  • Mikkel McAlinden (2007)
  • Per Inge Bjørlo (2006)
  • Elisabeth Mathisen (2005)
  • Rolf Aamot (2004)
  • Ole Jørgen Næss (2003)
  • Sven Påhlsson (2002)
  • Liv Reidun Brakstad (2001)
  • Terje Uhrn (2000)
  • Anne Katrine Dolven (1999)
  • Lars Paalgard (1998)
  • Kurt Johannesen (1997)
  • Erling Lindkjølen (1996)
  • Wenche Gulbrandsen (1995)
  • Hermann Hebler (1994)
  • Bård Breivik (1993)
  • Brit Bøhme (1992)
  • Gjertrud Hals (1991)
  • Bente Tønnesen (1990)
  • Morten M. Lid (1989)
  • Arnold Johansen (1988)
  • Bjørn Melbye Gulliksen (1987)

Mottakere av stipend fra Billedkunstnernes Vederlagsfond kan søke om å fryse stipendet sitt:

«Det etableres en mulighet til å søke om frysing/utsettelse med utbetaling av stipend for ett år av gangen, i maksimum to år. Det påfølgende års utbetaling vil finne sted på samme tidspunkt som ordinære utbetalinger av stipend dette år. Det åpnes ikke for alternative utbetalingstidspunkter. Ved innvilgelse av frysing/utsettelse, vil søker ikke være berettiget til samtidig å motta ordinært stipend fra Billedkunstnernes Vederlagsfond, i det år det «fryste/utsatte» stipend kommer til faktisk utbetaling. Det vedtas en enkel saksbehandling, ved at korte søknader sendes fondets sekretær for avgjørelse. Søker må selv påse at slik søknad innsendes i tide til at den kan bli realitetsbehandlet, før utbetaling av stipendene finner sted.»

(vedtak 5.5 2017)

Søknad sendes til sekretær Hilde Sjeggestad

Bildende Kunstneres Hjelpefond (BKH)

Bildende Kunstneres Hjelpefond forvalter den lovpålagte kunstavgiften på fem prosent. Kunstavgift påløper ved all offentlig omsetning av kunst med salgspris over 2 000 kroner. Avgiftsmidlene brukes til å finansiere ny kunstproduksjon i Norge gjennom stipender og tilskudd til kunstnere og kunstprosjekter.

Kvote 2018: 7 stipender

  • Høie, Johannes (Oslo)
  • Haaland, Silje Linge (Hordaland)
  • Saxegaard, Astrid Runde (Akershus)
  • Renberg, Øyvind (Utlandet)
  • Holen, Anders (Oslo)
  • Øgstad, Jorunn Hancke (Oslo)
  • Robayo, Olga (Akershus)

Kvote fra 2018: 14 stipender

  • Bugge, Peder Kirkvaag (Oslo)
  • Storn, Willibald (Oslo)
  • Løvaas, Signe (Oslo)
  • Lervik, Linn (Oslo)
  • Ekkeren, Hanne (Oslo)
  • Andersen, Vibeke Frost (Oslo)
  • Dolmen, Line (Oslo)
  • Solberg, Marita Isobel (Troms)
  • Grønstad, Ragna Misvær (Nordland)
  • Tehrani, André Kamran (Oslo)
  • Lind, Victoria Pihl (Oslo)
  • Eriksen, Helen (Oslo)
  • Baltzersen, Idun (Utlandet)
  • Blom, Vilde Løwenborg (Oslo)

Kvote 2018: 19 stipender

  • Been, Brita (Telemark)
  • Eriksen, Roar Werner (Oslo)
  • Bonnevie, Mai-Bente (Oslo)
  • Lotherington, Hedy Louise (Oslo)
  • Fuglevaag, Brit Haldis (Oslo)
  • Torriset, Kjell (Utlandet)
  • Eckhoff, Wenche Kvalstad (Oslo)
  • Grøttum, Eva (Utlandet)
  • Heggedal, Svanhild Jofrid (Oslo)
  • Komissar, Anne- Marie (Oslo)
  • Larsen, Liv Mette (Utlandet)
  • Lorentzen, Ida (Akershus)
  • Løkke, Ragnhild (Oslo)
  • Pedersen, Tove (Oslo)
  • Thoe, Vebjørg Hagene (Nordland)
  • Walthinsen, Gudveig Berger (Akershus)
  • Wessel, Erik (Oslo)
  • Wille, Anne (Hordaland)
  • Wyller, Vera (Oslo)

Statlige stipender

Geografisk oversikt over stipendtildelinger

Norske Billedkunstneres stipendkomité behandler søknader om stipender fra Billedkunstnernes Vederlagsfond, Bildende Kunstneres Hjelpefond og Statens kunstnerstipend. Se oversikt over antall stipendsøknader og prosentvis tildeling fordelt på fylker.