Under finner du en oversikt over tildelinger fra Billedkunstnernes Vederlagsfond (BKV) og Bildende Kunstneres Hjelpefond (BKH) for 2019. Informasjon om Statens kunstnerstipend finnes på Kulturrådets nettsider. Tildelingslisten for prosjektstøtte våren 2019 publiseres på våre hjemmesider etter påske.

Billedkunstnernes Vederlagsfond (BKV)

Billedkunstnernes Vederlagsfond består av visningsvederlag (kompensasjon for at kunstverket vises i allmennheten), KOPINOR- og Norwaco-midler. Tildelinger til kunstnere skjer i form av stipend og prosjektstøtte. Billedkunstnernes Vederlagsfond har avsatt kr. 59 450 000,– til stipend i 2019. Av disse midlene er kr. 10 700 000,– avsatt til 40 kunstnere som allerede er inne i flerårige stipendordninger. Kr. 48 750 000,– går til 316 nye stipend i 2019.

Kvote 2019: 15 stipender

  • Elin Andreassen (Trøndelag)
  • Idun Baltzersen (Trøndelag)
  • Hans Kristian Borchgrevink Hansen (Oslo)
  • Ann-Cathrin Hertling (Trøndelag)
  • Saman Kamyab (Oslo)
  • Daisuke Kosugi (Oslo)
  • Harald Lyche (Oslo)
  • Trine Lise Nedreaas (Hordaland)
  • Øystein Wyller Odden (Oslo)
  • Linn Pedersen (Vest-Agder)
  • Karen Skog (Telemark)
  • Hege Tapio (Rogaland)
  • André Kamran Tehrani (Oslo)
  • Monica Winther (Oslo)
  • Munan Øvrelid (Oslo)

Kvote 2019: 20 stipender

  • Roald Andersen (Vest-Agder)
  • Ana Rita De Faria António (Hordaland)
  • Sigbjørn Bratlie (Akershus)
  • Hai Nguyen Dinh (Oslo)
  • Ida Madsen Følling (Oslo)
  • Hilde Hovland Honerud (Buskerud)
  • Marthe Karen Kampen (Hedmark)
  • Morten Krohg (Buskerud)
  • Ignas Krunglevicius (Akershus)
  • Yngvar Larsen (Utlandet)
  • Signe Lidén (Hordaland)
  • Lars Korff Lofthus (Hordaland)
  • Klara Sofie Ludvigsen (Hordaland)
  • Marius Martinussen (Oslo)
  • Katrine Meisfjord (Hordaland)
  • Joakim Blattmann Moldestad (Oslo)
  • Hanne Rivrud (Oslo)
  • Kristen Rønnevik (Rogaland)
  • Bente Sætrang (Oslo)
  • Kjersti Vetterstad (Buskerud)

Kvote 2019: 20 stipender

  • Kristin Austreid (Hordaland)
  • Are Blytt (Oslo)
  • Erik Bromö (Oslo)
  • Tanya Busse (Troms)
  • Ole Martin Lund Bø (Oslo)
  • Runa Carlsen (Oslo)
  • Tor Jørgen van Eijk (Oslo)
  • Ina Hagen (Oslo)
  • Ingri Haraldsen (Oslo)
  • Anders Hergum (Akershus)
  • Edvine Larssen (Trøndelag)
  • Tobias Liljedahl (Trøndelag)
  • Joakim Martinussen (Oslo)
  • Lutz-Rainer Müller (Utlandet)
  • Halvor Rønning (Oslo)
  • Nina Skarsbø (Oslo)
  • Eirik Slyngstad (Oslo)
  • Maiken Stene (Rogaland)
  • Bror Sander Berg Størseth (Akershus)
  • Ellinor Aurora Aasgaard (Vest-Agder)

Kvote 2019: 150 stipender

  • Brian Albers (Buskerud)
  • Vibeke Frost Andersen (Oslo)
  • Sif-Lina Jørgensen Ankergård (Hordaland)
  • Unni Askeland (Akershus)
  • Natasja Askelund (Rogaland)
  • Kristian Suvatne Augland (Oslo)
  • Eva Bakkeslett (Nordland)
  • Roddy Bell (Oslo)
  • Johan Urban Bergquist (Oslo)
  • Marianne Bjørnmyr (Nordland)
  • Katharine Barbosa Blad (Akershus)
  • Siri Borge (Rogaland)
  • Victor Boullet (Utlandet)
  • Elin Brissman (Hordaland)
  • Mikael Damstuen Brkic (Oslo)
  • Markus Strandjord Bråten (Rogaland)
  • Peder Kirkvaag Bugge (Oslo)
  • Malin Bülow (Oslo)
  • Brit Bøhme (Hordaland)
  • Åsil Bøthun (Hordaland)
  • Mattias Cantzler (Oslo)
  • Ulf Verner Carlsson (Oslo)
  • Joachim Cossais (Oslo)
  • Line Anda Dalmar (Rogaland)
  • Tora Dalseng (Oslo)
  • Hasan Daraghmeh (Trøndelag)
  • Liv Dessen (Oslo)
  • Victoria Durnak (Oslo)
  • Julie Ebbing (Trøndelag)
  • Wenche Britt Kvalstad Eckhoff (Oslo)
  • Hanne Ekkeren (Oslo)
  • Åsne Eldøy (Hordaland)
  • Rune Elgaard (Oslo)
  • Sofia Eliasson (Hordaland)
  • Scott Elliott (Hordaland)
  • Rune Eraker (Akershus)
  • Karin Eriksson (Akershus)
  • Thomas Falstad (Nordland)
  • Hanna Fauske (Trøndelag)
  • Astrid Findreng (Trøndelag)
  • Kjersti Foyn (Utlandet)
  • Grethe Britt Fredriksen (Trøndelag)
  • Therese Frisk (Utlandet)
  • Gisle Frøysland (Hordaland)
  • Brit Haldis Fuglevaag (Oslo)
  • Christer Glein (Oslo)
  • Simen Godtfredsen (Oslo)
  • Nina Grieg (Hordaland)
  • Ragna Misvær Grønstad (Nordland)
  • Marte Gunnufsen (Oslo)
  • Mona Orstad Hansen (Rogaland)
  • Christina Leithe Hansen (Oslo)
  • Bjørn-Kowalski Hansen (Oslo)
  • Silje Heggren (Hordaland)
  • Mikael Kristoffer Øie Hegnar (Oslo)
  • Karoline Hjorth (Oslo)
  • Siri Hjorth (Oslo)
  • Liv Kristin Holmberg (Telemark)
  • Narve Hovdenakk (Oslo)
  • Jiska Huizing (Hordaland)
  • Anders Elsrud Hultgreen (Hordaland)
  • Matilda Höög (Utlandet)
  • Arne Heglum Ingvaldsen (Hordaland)
  • Liv Bangsund Jacobsen (Troms)
  • Trudi Jaeger (Hordaland)
  • Jonas Ib Hellvik Jensen (Vest-Agder)
  • Øyvind Novak Jenssen (Utlandet)
  • Janne Gill Johannesen (Oslo)
  • Jens Johannessen (Oslo)
  • Øyvind Johnsen (Hordaland)
  • Sarah Jost (Hordaland)
  • Anders Kjellesvik (Oslo)
  • Kari Brit Kjerschow (Oslo)
  • Sebastian Makonnen Kjølaas (Oslo)
  • Mari Kolbeinson (Rogaland)
  • Christian Kolverud (Oslo)
  • Laila Kongevold (Østfold)
  • Reidar Martin Kraugerud (Oslo)
  • Nina Johanne Elodie Krogh (Oslo)
  • Ane Kvåle (Oslo)
  • Roald Kyllingstad (Rogaland)
  • Solveig Landa (Rogaland)
  • Nina Bang Larsen (Hordaland)
  • Anne Cecilie Caroline Brunborg Lie (Akershus)
  • Victor Lind (Oslo)
  • Terese Longva (Møre og Romsdal)
  • Ida Lorentzen (Akershus)
  • Eli Maria Lundgaard (Utlandet)
  • Solveig Lønseth (Oslo)
  • Åse Løvgren (Hordaland)
  • Jessica MacMillan (Oslo)
  • Susanne Kathlen Mader (Akershus)
  • Magdalena Manderlova (Trøndelag)
  • Imi Maufe (Hordaland)
  • Heidi Rognskog Mella (Oslo)
  • Rus Mesic (Akershus)
  • Hannah Mjølsnes (Trøndelag)
  • Jon Arne Mogstad (Møre og Romsdal)
  • Carl Peter Lars Mohall (Akershus)
  • Miriam Myrstad (Akershus)
  • Kristoffer Myskja (Oslo)
  • Kobie Nel (Hordaland)
  • Mari Sivertsen Norddahl (Hordaland)
  • Lina Norell (Oslo)
  • Anne Sophie Normann (Oslo)
  • Tommy Olsson (Akershus)
  • Magnhild Opdøl (Møre og Romsdal)
  • Margarida Paiva (Oslo)
  • Synnøve Persen (Finnmark)
  • Daniel Persson (Hordaland)
  • Beate Petersen (Oslo)
  • Greg Pope (Akershus)
  • Martine Poppe (Utlandet)
  • Pavana Reid (Hordaland)
  • David A. Rios (Hordaland)
  • Terje Roalkvam (Oslo)
  • Yngvild Rolland (Oslo)
  • Hanna Roloff (Oslo)
  • Andreas Olavssønn Rongen (Nordland)
  • Elin Rødseth (Akershus)
  • Vilde Salhus Røed (Hordaland)
  • Sara Rönnbäck (Oslo)
  • Sten Are Sandbeck (Buskerud)
  • Janicke Schønning (Oslo)
  • Carl Segelberg (Oslo)
  • Anne Katrine Senstad (Oslo)
  • Mekdes Weldhanna Shebeta (Hordaland)
  • Marie Sjøvold (Akershus)
  • Sindre Foss Skancke (Oslo)
  • Sigmund Skard (Hordaland)
  • Jone Skjensvold (Sogn og Fjordane)
  • Kristian Skylstad (Oslo)
  • Willibald Storn (Oslo)
  • Elisabet Alsos Strand (Trøndelag)
  • Martin Stråhle (Hordaland)
  • Ellen Henriette Suhrke (Oslo)
  • Eirik Sæther (Oslo)
  • Janne Talstad (Oslo)
  • Hedvig Sønstabø Thorkildsen (Hordaland)
  • Torgrim Torve (Oslo)
  • Kristin Tårnesvik (Oslo)
  • Siv Bugge Vatne (Oslo)
  • Vegard Vindenes (Hordaland)
  • Bo Krister Wallström (Oslo)
  • Agatha Wara (Oslo)
  • Mikkel Wettre (Hordaland)
  • Martin White (Oslo)
  • Endre Aalrust (Utlandet)
  • Linn Rebekka Åmo (Nordland)
  • Sjur Eide Aas (Rogaland)

Kvote 2019: 110 stipender

  • Jannik Abel (Akershus)
  • Terje Abusdal (Oslo)
  • Hedda Roterud Amundsen (Oslo)
  • Ørjan Amundsen (Telemark)
  • Christine Aspelund (Oslo)
  • Hanne Katrine Berg (Akershus)
  • Patrik Berg (Oslo)
  • Geir Egil Bergjord (Rogaland)
  • Thomas Bergsten (Akershus)
  • Maija Liisa Björklund (Troms)
  • Eirik Arthur Blekesaune (Oslo)
  • Martinka Bobrikova (Oslo)
  • Paul Fritz Brand (Oslo)
  • Marianne Brekke (Oslo)
  • Juan Carlos Vargas Brito (Oslo)
  • Christina Bruland (Oslo)
  • Petter Buhagen (Oslo)
  • Stine H. Bø (Oslo)
  • Bjørn Breistøl Båsen (Buskerud)
  • Hanne Christiansen (Vestfold)
  • Lars Cuzner (Oslo)
  • Marius Dahl (Buskerud)
  • Cathrine Dahl (Buskerud)
  • Robin Danielsson (Oslo)
  • Paul Dring (Oslo)
  • Jonas Daatland (Oslo)
  • Mor Efrony (Oslo)
  • Freydis Einarsen (Akershus)
  • Eli Eines (Akershus)
  • Marte Eknæs (Hedmark)
  • Axel Ekwall (Oslo)
  • Tomas Kominis Endresen (Utlandet)
  • Marisa Ferreira (Akershus)
  • Lykke Frydenlund (Oslo)
  • Tonje Gjevjon (Akershus)
  • Stine Gonsholt (Telemark)
  • Sverre Gullesen (Oslo)
  • Carl Martin Hansen (Hordaland)
  • Christine Hansen (Rogaland)
  • Daniel Vincent Hansen (Oslo)
  • Trond Hugo Haugen (Akershus)
  • Hanne Grieg Hermansen (Oslo)
  • Sigfrid Ingebjørg Hernes (Finnmark)
  • Preben Holst (Oslo)
  • Håvard Homstvedt (Akershus)
  • Simone Hooymans (Hordaland)
  • Rasmus Andreas Hungnes (Hordaland)
  • Øyunn Hustveit (Trøndelag)
  • Hedda Hørran (Utlandet)
  • Gunnhilde Høyer (Aust-Agder)
  • Christer Karlstad (Buskerud)
  • Kornelia Remø Klokk (Oslo)
  • Tove Kommedal (Rogaland)
  • Henrik Koppen (Møre og Romsdal)
  • Jon Eirik Kopperud (Oslo)
  • Ingeborg Kvame (Rogaland)
  • Kim Kvello (Trøndelag)
  • Turid Kvålsvoll (Trøndelag)
  • Ane Landfald (Oslo)
  • Linn Lervik (Oslo)
  • Randi Liliequist (Oppland)
  • Dirkjan van der Linde (Oslo)
  • Oscar Gil Lorente (Oslo)
  • Ragnhild Løkke (Oslo)
  • Cato Løland (Hordaland)
  • Rina Eide Løvaasen (Utlandet)
  • Dillan Marsh (Hordaland)
  • Peter Anatol Mitterer (Utlandet)
  • Anders Dahl Monsen (Oslo)
  • Marianne Morild (Hordaland)
  • Grete Johanne Neseblod (Akershus)
  • Magnie Finnsdatter Nilsen (Oslo)
  • Michael O’Donnell (Vestfold)
  • Cecilia Jiménez Ojeda (Oslo)
  • Samuel Olou (Oslo)
  • Gabrielle Paré (Oslo)
  • Hilde Skancke Pedersen (Finnmark)
  • Enrique Eduardo Roura Perez (Trøndelag)
  • Arvid Pettersen (Hordaland)
  • Henrik Placht (Oslo)
  • Johanna Rikhardsdottir (Oslo)
  • Heidi Rødstøl (Møre og Romsdal)
  • Espen Røise (Oslo)
  • Annika Simonsson (Oslo)
  • Marie Skeie (Akershus)
  • Hilde Skevik (Utlandet)
  • Lise Steingrim (Akershus)
  • Vibeke Steinsholm (Nordland)
  • Erika Stöckel (Oslo)
  • Lars-Erik Svensson (Oslo)
  • Martin Sæther (Oslo)
  • Lydia Hauge Sølvberg (Utlandet)
  • Mirjam Raen Thomassen (Aust-Agder)
  • Dag Thorkildsen (Hordaland)
  • Catrine Thorstensen (Oslo)
  • Gunnhild Torgersen (Oslo)
  • Kenneth Varpe (Rogaland)
  • Marieke Verbiesen (Hordaland)
  • Ånond Versto (Telemark)
  • Lars Monrad Vaage (Buskerud)
  • Heidi Marie Wien (Oslo)
  • Eleanor Clare Williams (Hordaland)
  • Brynhild Winther (Hordaland)
  • Lise Kolstad Yuen (Oslo)
  • Davood Zandian (Østfold)
  • Johanna Såmundsen Zwaig (Oslo)
  • Maya Økland (Oslo)
  • Tine Aamodt (Oslo)
  • Ørjan Aas (Buskerud)
  • Ina Marie Winther Åshaug (Utlandet)

Hvem som er mottaker av stipendet for 2019 offentliggjøres på et senere tidspunkt.

Tidligere mottakere:

  • Victor Lind (2018)
  • Per Hess (2017)
  • Bente Sætrang (2016)
  • Hanne Borchegrevinck (2015)
  • Elisabeth Haarr (2014)
  • Sonja Krohn (2013)
  • Morten Krogh (2012)
  • Nils Eger (2011)
  • Vilde von Krogh (2010)
  • Tommy Olsson (2009)
  • Willibald Storn (2008)
  • Mikkel McAlinden (2007)
  • Per Inge Bjørlo (2006)
  • Elisabeth Mathisen (2005)
  • Rolf Aamot (2004)
  • Ole Jørgen Næss (2003)
  • Sven Påhlsson (2002)
  • Liv Reidun Brakstad (2001)
  • Terje Uhrn (2000)
  • Anne Katrine Dolven (1999)
  • Lars Paalgard (1998)
  • Kurt Johannesen (1997)
  • Erling Lindkjølen (1996)
  • Wenche Gulbrandsen (1995)
  • Hermann Hebler (1994)
  • Bård Breivik (1993)
  • Brit Bøhme (1992)
  • Gjertrud Hals (1991)
  • Bente Tønnesen (1990)
  • Morten M. Lid (1989)
  • Arnold Johansen (1988)
  • Bjørn Melbye Gulliksen (1987)

Mottakere av prosjektstøtte våren 2019, med beløp: 

  • Terje Abusdal (Oslo), med Jon-Edvard Uleberg – 30 000 kroner
  • Jo Ravn Abusland (Vest-Agder) – 40 000 kroner
  • Richard Alexandersson (Oslo) – 26 000 kroner
  • Ørjan Amundsen (Telemark) – 18 000 kroner
  • Roald Andersen (Vest-Agder) – 40 000 kroner
  • Gunvor Nervold Antonsen (Buskerud) – 50 000 kroner
  • Ingrid Askeland (Oslo), med Hilde Jørgensen – 60 000 kroner
  • Kristian Suvatne Augland (Oslo) – 20 000 kroner
  • Nina Bang (Oslo) – 15 000 kroner
  • Nils Bech (Oslo) – 50 000 kroner
  • Hanan Benammar (Oslo) – 25 000 kroner
  • Andreas Bennin (utlandet) – 30 000 kroner
  • Fredrik Berberg (Oslo) – 35 000 kroner
  • Geir Egil Bergjord (Rogaland) – 40 000 kroner
  • Tonje Bøe Birkeland (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Marianne Bjørnmyr (Nordland) – 30 000 kroner
  • Vilde Blom (Oslo) – 25 000 kroner
  • Karin Blomgren (Hordaland), med Erna Elinbjörg Skúladóttir – 25 000 kroner
  • Vanna Bowles (Akershus), med Katrine Bull Evensen – 60 000 kroner
  • Paul Brady (Oslo), med Hege Vadstein (Oslo) – 20 000 kroner
  • Jennie Hagevik Bringaker (Akershus) – 40 000 kroner
  • Per Christian Brown (Rogaland) – 35 000 kroner
  • Veronica Bruce (Oslo) – 25 000 kroner
  • Helga Bu (Akershus) – 50 000 kroner
  • Ann Iren Buan (Oslo) – 35 000 kroner
  • Liv Bugge (Oslo) – 70 000 kroner
  • Peder Kirkvaag Bugge (Oslo), med Felix Laubscher – 20 000 kroner
  • Åsil Bøthun (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Bente Bøyesen (Akershus) – 20 000 kroner
  • Anja Carr (Oslo) – 40 000 kroner
  • Lars Cuzner (Oslo) – 30 000 kroner
  • Marius Dahl (Buskerud), med Jan Christensen – 20 000 kroner
  • Tora Dalseng (Oslo) – 20 000 kroner
  • Anne Marthe Dyvi (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Mor Efrony (Oslo) – 20 000 kroner
  • Ida Ekblad (Oslo) – 70 000 kroner
  • Marius Engh (Oslo) – 55 000 kroner
  • Serina Erfjord (Oslo) – 50 000 kroner
  • Jan Hakon Erichsen (Oslo) – 20 000 kroner
  • Hanna Fauske (Trøndelag) – 50 000 kroner
  • Monica Flakk (Oslo) – 40 000 kroner
  • Annike Flo (Akershus) – 55 000 kroner
  • Ida Madsen Følling (Oslo), med Markus Li Stensrud, Apichaya Wanthiang, Lina Viste Grønli, Marte Johnslien, Herman Mbamba, Marthe Ramm Fortun, Richard Alexandersson, Christian Tony Norum, Andrea Bakketun, Olav Ringdal, Elise Storsveen, Hilmar Fredriksen Goutam Ghosh, Anna Daniell, Eirik Senje, Siri Aurdal, Bente Sætrang, Bjørn Mortensen, Per Inge Bjørlo, Serina Erfjord, Jan Freuchen, Tyra Tingleff, Dag Erik Elgin, Mercedes Mühleisen, Johannes Engelsen Espedal, Siri Hjorth, Sebastian M. Kjølaas, Mads Andreas Andreassen og Jorunn Hancke Øgstad – 100 000 kroner
  • Ivan Galuzin (Oslo) – 45 000 kroner
  • Espen Gleditsch (Oslo) – 15 000 kroner
  • Kåre Grundvåg (Troms), med Emilija Skarnulyte – 20 000 kroner
  • Sverre Gullesen (Akershus) – 40 000 kroner
  • Ane Hjort Guttu (Oslo) – 50 000 kroner
  • Motaz al Habbash (Oslo), med Marie Skeie – 35 000 kroner
  • Carl Martin Hansen (Hordaland) – 20 000 kroner
  • Hans Kristian Borchgrevink Hansen (Oslo) – 50 000 kroner
  • Inger Lise Hansen (Oslo) – 25 000 kroner
  • Ingri Haraldsen (Oslo) – 30 000 kroner
  • Trond Hugo Haugen (Akershus), med Kine Lillestrøm – 70 000 kroner
  • Elin Glærum Haugland (Oslo) – 80 000 kroner
  • Carina Hedén (Oslo), med Ingrid Book (Oslo) – 60 000 kroner
  • Mikael Hegnar (Oslo) – 35 000 kroner
  • Per Hess (Oslo) – 30 000 kroner
  • Ane Mette Hol (Oslo) – 40 000 kroner
  • Anders Holen (Oslo) – 40 000 kroner
  • Håvard Homstvedt (Akershus) – 45 000 kroner
  • Kaia Hugin (Akershus) – 40 000 kroner
  • Ann Cathrin November Høibo (Vest-Agder) – 60 000 kroner
  • Johannes Høie (Oslo), med Monica Winther – 30 000 kroner
  • Silje Linge Haaland (Hordaland) – 50 000 kroner
  • Anna Ihle (Rogaland) – 50 000 kroner
  • Trudi Jaeger (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Veslemøy Sparre Jansen (Oslo) – 20 000 kroner
  • Toril Johannessen (Troms) – 30 000 kroner
  • Nora Joung (Oslo) – 50 000 kroner
  • Anders Kjellesvik (Oslo), med Andreas Siqueland Knudsen (Oppland) – 40 000 kroner
  • Kornelia Remø Klokk (Oslo) – 20 000 kroner
  • Anne-Liis Kogan (Oslo) – 54 000 kroner
  • Daisuke Kosugi (Oslo) – 70 000 kroner
  • Gabriel Johann Kvendseth (Hordaland), med Arvid Jarle Pettersen – 30 000 kroner
  • Kaja Leijon (Oslo) – 70 000 kroner
  • Anne Cecilie Caroline Brunborg Lie (Oslo) – 55 000 kroner
  • Christiane Lieungh (Møre og Romsdal), med Margrethe Kolstad Brekke, Lars Brekke, Hilde Frantzen og Leander Schönweger – 50 000 kroner
  • Veslemøy Lilleengen (Trøndelag) – 25 000 kroner
  • Helle Lindskog (Oslo) – 20 000 kroner
  • Kjellaug Hatlen Lunde (Nordland) – 25 000 kroner
  • Josefine Lyche (Oslo) – 50 000 kroner
  • Line Bøhmer Løkken (Oslo) – 50 000 kroner
  • Ingrid Lønningdal (Oslo) – 60 000 kroner
  • Jannicke Låker (Oslo) – 40 000 kroner
  • Talleiv Taro Manum (Akershus) – 31 000 kroner
  • Jara Marken (Oslo) – 10 000 kroner
  • Joakim Martinussen (utlandet) – 20 000 kroner
  • Hannah Mjølsnes (Trøndelag), med Saewon Oh, Amalia Fonfara og Ina Devik – 30 000 kroner
  • Joakim Blattmann Moldestad (Oslo) – 15 000 kroner
  • Bjørn Mortensen (Hordaland) – 30 000 kroner
  • Hege Nyborg (Oslo) – 40 000 kroner
  • Michael O´Donnell (Vestfold) – 20 000 kroner
  • Øystein Wyller Odden (Oslo) – 40 000 kroner
  • Ina Otzko (Nordland) – 20 000 kroner
  • Gabrielle Paré (Oslo) – 8 000 kroner
  • Maria Pasenau (Oslo) – 30 000 kroner
  • Erik Pirolt (Vest-Agder) – 60 000 kroner
  • Sara Plantefève-Castryck (Hordaland) – 13 000 kroner
  • Lykourgos Porfyris (Oslo), med Janne Maria Lysen (Oslo) – 35 000 kroner
  • Ida Aurora Høiklev Ribu (Vest-Agder), med Eirik Slyngstad, Eugene Sundelius von Rosen, Carmen Hillestad, Ray Hegelbach, Hedda Grevle Ottesen og Nam Emback– 30 000 kroner
  • Ida Aurora Høiklev Ribu (Vest-Agder) – 12 000 kroner
  • Charlotte Rostad (Trøndelag) – 30 000 kroner
  • Beathe C. Rønning (Vestfold) – 40 000 kroner
  • Andreas Schille (Trøndelag), med Erlend Leirdal – 25 000 kroner
  • Janicke Schønning (Oslo) – 50 000 kroner
  • Karina Siegmund (Sogn og Fjordane) – 50 000 kroner
  • Kamilla Skrinde (Oslo) – 15 000 kroner
  • Morten Slettemeås (Oslo) – 45 000 kroner
  • Eirik Slyngstad (Oslo) – 28 000 kroner
  • Vibeke Steinsholm (Nordland), med Sissel Mutale Bergh (Trøndelag) – 45 000 kroner
  • Sille Storihle (Vestfold) – 60 000 kroner
  • Marianne Wiig Storaas (Oslo) – 20 000 kroner
  • Heidi Sundby (Oslo) – 30 000 kroner
  • Jon Benjamin Tallerås (Oslo) – 60 000 kroner
  • Janne Talstad (Oslo) – 35 000 kroner
  • Constance Tenvik (Oslo) – 40 000 kroner
  • Ylve Thon (Vest-Agder) – 30 000 kroner
  • Kjersti Vetterstad (Buskerud) – 70 000 kroner
  • Istvan Virag (Oslo) – 60 000 kroner
  • Elin Már Øyen Vister (Nordland) – 45 000 kroner
  • Lars Monrad Vaage (Buskerud) – 70 000 kroner
  • Bo Krister Wallström (Oslo), med Trine Falch, Martin Langlie og Mona Solhaug – 55 000 kroner
  • Heidi Marie Wien (Oslo), med Kine Lillestrøm (Akershus) – 30 000 kroner
  • Ragnhild Aamås (Oslo) – 20 000 kroner

Mottakere av stipend fra Billedkunstnernes Vederlagsfond kan søke om å fryse stipendet sitt:

«Det etableres en mulighet til å søke om frysing/utsettelse med utbetaling av stipend for ett år av gangen, i maksimum to år. Det påfølgende års utbetaling vil finne sted på samme tidspunkt som ordinære utbetalinger av stipend dette år. Det åpnes ikke for alternative utbetalingstidspunkter. Ved innvilgelse av frysing/utsettelse, vil søker ikke være berettiget til samtidig å motta ordinært stipend fra Billedkunstnernes Vederlagsfond, i det år det «fryste/utsatte» stipend kommer til faktisk utbetaling. Det vedtas en enkel saksbehandling, ved at korte søknader sendes fondets sekretær for avgjørelse. Søker må selv påse at slik søknad innsendes i tide til at den kan bli realitetsbehandlet, før utbetaling av stipendene finner sted.»

(vedtak 5.5 2017)

Søknad sendes til sekretær Hilde Sjeggestad

Bildende Kunstneres Hjelpefond (BKH)

Bildende Kunstneres Hjelpefond forvalter den lovpålagte kunstavgiften på fem prosent. Kunstavgift påløper ved all offentlig omsetning av kunst med salgspris over 2 000 kroner. Avgiftsmidlene brukes til å finansiere ny kunstproduksjon i Norge gjennom stipender og tilskudd til kunstnere og kunstprosjekter.

Kvote 2019: 7 stipender

  • Jan Christensen (Oslo)
  • Sandra Norrbin (Vest-Agder)
  • Karl Ingar Røys (Oslo)
  • Morten Slettemeås (Oslo)
  • Leif Gaute Staurland (Oslo)
  • Sverre Vegard Strandberg (Oslo)
  • Kjell Varvin (Akershus)

Kvote fra 2019: 14 stipender

  • Azar Alsharif (Hordaland)
  • Javier Barrios (Oslo)
  • Vilde Blom (Oslo)
  • Sissel Berntsen (Akershus)
  • Per Dybvig (Rogaland)
  • Inga Sund Hofset (Oslo)
  • Annette Stav Johanssen (Oslo)
  • Tom Stian Kosmo (Hordaland)
  • Atle Selnes Nielsen (Vestfold)
  • Olav Ringdal (Oslo)
  • Franzisca Siegrist (Oslo)
  • Daniel Slåttnes (Nordland)
  • Silje Eugenie Strande Øktner (Hedmark)
  • Ilija Wyller (Oslo)

Kvote 2019: 19 stipender

  • Marit Aanestad (Rogaland)
  • Harriet Backer (Oslo)
  • Brita Been (Telemark)
  • Mai-Bente Bonnevie (Oslo)
  • Helga Schmedling Bøe (Trøndelag)
  • Jan Egge (Oppland)
  • Kalle Grude (Oslo)
  • Inger Johanne Grytting (Utlandet)
  • Hedy Louise Lotherington (Oslo)
  • Kathleen Lotherington (Oslo)
  • Gitte (Ragnhild Birgitte) Magnus (Akershus)
  • Berit Myrvold (Buskerud)
  • Ann Naustdal (Oslo)
  • William Nicolaysen (Hordaland)
  • Berit Overgaard (Akershus)
  • Svein Rønning (Hordaland)
  • Dag Skedsmo (Hedmark)
  • Vebjørg Hagene Thoe (Nordland)
  • Jan Erik Willgohs (Hordaland)

Statlige stipender

Geografisk oversikt over stipendtildelinger

Norske Billedkunstneres stipendkomité behandler søknader om stipender fra Billedkunstnernes Vederlagsfond, Bildende Kunstneres Hjelpefond og Statens kunstnerstipend. Se oversikt over antall stipendsøknader og prosentvis tildeling fordelt på fylker.

Tildelinger 2018

Treårig kunstnerstipend – 235 000,– kroner per år

Kvote 2018: 7 stipender

  • Høie, Johannes (Oslo)
  • Haaland, Silje Linge (Hordaland)
  • Saxegaard, Astrid Runde (Akershus)
  • Renberg, Øyvind (Utlandet)
  • Holen, Anders (Oslo)
  • Øgstad, Jorunn Hancke (Oslo)
  • Robayo, Olga (Akershus)

Ettårig kunstnerstipend á 235 000,– kroner

Kvote fra 2018: 14 stipender

  • Bugge, Peder Kirkvaag (Oslo)
  • Storn, Willibald (Oslo)
  • Løvaas, Signe (Oslo)
  • Lervik, Linn (Oslo)
  • Ekkeren, Hanne (Oslo)
  • Andersen, Vibeke Frost (Oslo)
  • Dolmen, Line (Oslo)
  • Solberg, Marita Isobel (Troms)
  • Grønstad, Ragna Misvær (Nordland)
  • Tehrani, André Kamran (Oslo)
  • Lind, Victoria Pihl (Oslo)
  • Eriksen, Helen (Oslo)
  • Baltzersen, Idun (Utlandet)
  • Blom, Vilde Løwenborg (Oslo)

Kunstnerstipend for seniorkunstnere á 125 000,– kroner

Kvote 2018: 19 stipender

  • Been, Brita (Telemark)
  • Eriksen, Roar Werner (Oslo)
  • Bonnevie, Mai-Bente (Oslo)
  • Lotherington, Hedy Louise (Oslo)
  • Fuglevaag, Brit Haldis (Oslo)
  • Torriset, Kjell (Utlandet)
  • Eckhoff, Wenche Kvalstad (Oslo)
  • Grøttum, Eva (Utlandet)
  • Heggedal, Svanhild Jofrid (Oslo)
  • Komissar, Anne- Marie (Oslo)
  • Larsen, Liv Mette (Utlandet)
  • Lorentzen, Ida (Akershus)
  • Løkke, Ragnhild (Oslo)
  • Pedersen, Tove (Oslo)
  • Thoe, Vebjørg Hagene (Nordland)
  • Walthinsen, Gudveig Berger (Akershus)
  • Wessel, Erik (Oslo)
  • Wille, Anne (Hordaland)
  • Wyller, Vera (Oslo)