Norske Billedkunstneres stipendkomité innstiller til stipender fra Statens kunstnerstipend, Billedkunstnernes Vederlagsfond (BKV) og Bildende Kunstneres Hjelpefond (BKH), samt prosjektstøtte BKV. Under finner du en oversikt over tildelinger fra BKV og BKH.

Billedkunstnernes Vederlagsfond (BKV)

Antall søknader 2020: 1188

Stipendtildelinger og prosjektstøttetildelinger i 2020:

Kvote 2020: 15 á kr. 280 000,– per år

  1. Blystad, Sissel (Vestland)
  2. Brkic, Mikael Damstuen (Oslo)
  3. Eggen, Ingrid (Oslo)
  4. Hansen, Mona Orstad (Rogaland)
  5. Hegnar, Mikael (Oslo)
  6. Helling, Sebastian (Oslo)
  7. Hess, Per (Oslo)
  8. Husevaag, Torgeir (Oslo)
  9. Kosmo, Tom Stian (Vestland)
  10. Kristensen, Maren Dagny Juell (Viken)
  11. Lindgren, Rina Charlott (Nordland)
  12. Lønseth, Solveig (Oslo)
  13. Myskja, Kristoffer (Oslo)
  14. Rasmussen, Hans Hamid (Oslo)
  15. Wanthiang, Apichaya (Oslo)

Kvote 2020: 20 à kr. 280 000,– per år

  1. Balke, Thora Dolven (Oslo)
  2. Dessen, Liv (Oslo)
  3. Johanssen, Annette Stav (Oslo)
  4. Kjøll, Mari (Oslo)
  5. Kohler, Hans-Georg (Oslo)
  6. Kolverud, Christian (Oslo)
  7. Kristiansen, Lars-Andreas (Viken)
  8. Luktvasslimo, Trygve (Nordland)
  9. Magelssen, Janine (Oslo) 
  10. Markhus, Frode (Oslo)
  11. Ojeda, Cecilia Jiménez (Oslo) 
  12. Olsen, Sandra Vaka (Rogaland)
  13. Pettersen, Arvid (Vestland)
  14. Ringdal, Olav (Oslo)
  15. Serné, Ananda (Rogaland)
  16. Skard, Sigmund (Vestland)
  17. Skogholt, Ingunn (Oslo)
  18. Storn, Willibald (Oslo)
  19. Stråhle, Martin (Trøndelag)
  20. Waledkhani, Gelawesh (Oslo)

Kvote 2020: 20 à kr. 280 000,–

  1. Bjørlo, Birk (Utlandet)
  2. Blomgren, Karin (Vestland)
  3. Brand, Paul Fritz (Oslo)
  4. Bøyesen, Bente (Viken)
  5. Dahl, Kristian Øverland (Viken)
  6. Eger, Nils (Rogaland)
  7. Eines, Eli (Viken)
  8. Glein, Christer (Oslo)
  9. Hagen, Ole (Utlandet)
  10. Kirkebø, Kay Arne (Vestland)
  11. Kruse, Janne (Oslo)
  12. Lid, Tom (Agder)
  13. Lind, Victor (Oslo)
  14. Lisztes, Istvan (Oslo)
  15. Masresha, Wendimagegn (Oslo)
  16. Mogstad, Jon Arne (Møre og Romsdal)
  17. Nygård, Randi (Oslo)
  18. Rönnbäck, Sara (Oslo)
  19. Stene, Maiken (Rogaland)
  20. Vatne, Siv Bugge (Oslo)

 

Kvote 2020: 150 à kr. 150 000,– 

  1. Ablett, Amber (Vestland)
  2. Alexandersson, Richard (Oslo)
  3. Alvestad, Audun (Møre og Romsdal)
  4. Andersen, Marthe A. (Oslo)
  5. Andreassen, Mads (Innlandet)
  6. Askeland, Marie (Oslo) 
  7. Aspelund, Christine (Oslo)
  8. Bare, Bjarne (Agder)
  9. Berberg, Fredrik (Oslo)
  10. Bergquist, Johan Urban (Oslo)
  11. Bishnoi, Prerna (Trøndelag)
  12. Bjordam, Tone (Oslo)
  13. Björklund, Maija Liisa (Troms og Finnmark)
  14. Bjørnmyr, Marianne (Nordland)
  15. Blom, Vilde (Oslo)
  16. Blytt, Are (Oslo)
  17. Bobrikova, Martinka (Oslo)
  18. Boullet, Victor (Utlandet)
  19. Brady, Paul (Oslo)
  20. Brekke, Marianne (Oslo)
  21. Brekke, Lars Kolstad (Oslo)
  22. Bromö, Erik (Oslo)
  23. Bull, Synne Tollerud (Oslo)
  24. Buskov, Sigrid Marie (Oslo)
  25. Bülow, Malin (Oslo)
  26. Bø, Ole Martin Lund (Oslo)
  27. Calderon, Yamile (Oslo)
  28. Cantzler, Mattias (Oslo)
  29. Carlsen, Runa (Oslo)
  30. Dahlstrøm, Øystein (Oslo)
  31. Dalmar, Line Anda (Rogaland)
  32. Danielsson, Robin (Oslo)
  33. Drachuk, Mariia (Trøndelag)
  34. Ebbing, Julie (Trøndelag)
  35. Einarsdottir, Unnur Andrea (Trøndelag)
  36. Eknæs, Marte (Innlandet)
  37. Elgaard, Rune (Oslo)
  38. Evers, Frido (Oslo)
  39. Fauske, Hanna (Trøndelag)
  40. Fitje, Tor-Finn (Oslo)
  41. Foyn, Kjersti (Utlandet)
  42. Furre, Ingrid (Utlandet)
  43. Goksøyr, Kristin Wexelsen (Viken)
  44. Gonsholt, Stine (Vestfold Telemark)
  45. Grieg, Nina (Vestland)
  46. Griegel, Ellen Sofie (Trøndelag)
  47. Grude, Kalle (Oslo)
  48. Grundvåg, Kåre (Troms og Finnmark)
  49. Hagen, Kim André (Oslo)
  50. Hammonds, Hans Edward (Rogaland)
  51. Hansen, Christina Leithe (Oslo)
  52. Hansen, Daniel Vincent (Oslo)
  53. Haraldsen, Ingri (Oslo)
  54. Hauge, Iselin Linstad (Oslo)
  55. Haugen, Bjørn Erik (Oslo)
  56. Hegardt, Bjørn (Oslo)
  57. Helland, Joseph (Oslo)
  58. Hergum, Anders (Viken)
  59. Heuch, Andreas (Oslo)
  60. Hjorth, Siri (Oslo)
  61. Hofset, Inga Sund (Oslo)
  62. Horntvedt, Linn (Vestfold Telemark)
  63. Hougaard, Nanna K. (Trøndelag)
  64. Ingvaldsen, Arne Heglum (Vestland)
  65. Johannessen, Jens (Oslo)
  66. Karlsen, Inghild (Troms og Finnmark)
  67. Karlstad, Christer (Viken)
  68. Keegan, Kristen (Vestland)
  69. Kim, Hankyul (Vestland)
  70. Kjølaas, Sebastian Makonnen (Oslo)
  71. Kjønniksen, Hilde (Vestland)
  72. Klokk, Kornelia Remø (Oslo)
  73. Knutsen, Anne Tveit (Vestland)
  74. Koefoed-Jespersen, Tulle Ruth (Viken)
  75. Kogan, Anne-Liis (Oslo)
  76. Kopperud, Jon Eirik (Oslo)
  77. Kraugerud, Reidar Martin (Oslo)
  78. Kun, Eva (Vestland)
  79. Kvålsvoll, Turid (Trøndelag)
  80. Landfald, Ane (Oslo)
  81. Laverde, Icaro Zorbar Sanchez (Vestland)
  82. Laybourn, Kim (Oslo)
  83. Leirvik, Else (Rogaland)
  84. Lervik, Linn (Viken)
  85. Liljedahl, Tobias (Trøndelag)
  86. Lind, Victoria Pihl (Oslo)
  87. Lindahl, Ingeborg Annie (Troms og Finnmark)
  88. Lippard, Hanne (Utlandet)
  89. Lorente, Oscar Gil (Oslo)
  90. Lorentzen, Ida (Viken)
  91. Lund, Inger Wold (Utlandet)
  92. Løland, Cato (Vestland)
  93. Løvgren, Åse (Vestland)
  94. MacMillan, Jessica (Oslo)
  95. Miletic, Dragan (Oslo)
  96. Morell, Linda (Vestland)
  97. Musæus, Simen (Viken)
  98. Myrvold, Berit (Utlandet)
  99. Nel, Kobie (Vestland)
  100. Nergaard, Ketil (Oslo)
  101. Nicolaysen, William (Vestland)
  102. Nielsen, Atle Selnes (Vestfold Telemark)
  103. Nilsen, UIf (Viken)
  104. Nordby, Anders (Viken) 
  105. O´Donnell, Michael (Vestfold Telemark)
  106. Olsson, Tommy (Viken)
  107. Opdøl, Magnhild (Møre og Romsdal)
  108. Paré, Gabrielle (Oslo)
  109. Pascua, Jet (Troms og Finnmark)
  110. Pope, Greg (Viken)
  111. Poppe, Martine (Utlandet)
  112. Rahlff, Elsebet (Vestland)
  113. Rasmussen, Irene (Troms og Finnmark)
  114. Richardson, Even (Oslo)
  115. Roloff, Hanna (Oslo)
  116. Rongen, Andreas Olavssønn (Nordland)
  117. Rønning, Halvor (Oslo)
  118. Sandås, Lars (Oslo)
  119. Schønning, Janicke (Oslo)
  120. Sexton, Erin (Viken)
  121. Shebeta, Mekdes W (Oslo)
  122. Siegrist, Franzisca (Oslo)
  123. Silva, Tiago Bom R. da (Oslo)
  124. Skarsbø, Nina (Oslo)
  125. Skjensvold, Jone (Vestland)
  126. Skylstad, Kristian (Oslo)
  127. Slåttnes, Daniel (Nordland)
  128. Stramrud, Marthe Elise (Oslo)
  129. Støen, Eirin (Vestfold Telemark)
  130. Suhrke, Ellen Henriette (Oslo)
  131. Sund, Torgrim Wahl (Vestland)
  132. Sæther, Martin (Oslo)
  133. Sætre, Karoline (Oslo)
  134. Sæverud, Thomas (Oslo)
  135. Söderström, Johan (Oslo)
  136. Sølvberg, Lydia Hauge (Utlandet)
  137. Torgersen, Gunnhild (Oslo)
  138. Torvund, Ingrid (Oslo)
  139. Tunge, Christian (Oslo)
  140. Tveito, Arild (Viken)
  141. Tørresen, Harald E. (Vestland)
  142. Uchida-Khanna, Vikram (Oslo)
  143. Vadstein, Hege (Oslo)
  144. Vatvedt, Magnus (Oslo)
  145. Vindenes, Vegard (Vestland)
  146. Virag, Istvan (Oslo)
  147. Wallström, Bo Krister (Oslo)
  148. Widén, Anna (Innlandet)
  149. Xi, Leif Inge (Oslo)
  150. Aas, Sjur Eide (Vestland)

Kvote 2020: 130 à kr. 100 000,–

  1. Adwan, Nora (Vestland)
  2. Alme, Kenneth (Oslo)
  3. Arnøy, Fredrick (Oslo)
  4. Askheim, Hans (Utlandet)
  5. Bergene, Solveig (Oslo)
  6. Biringvad, Anne Ingeborg (Oslo)
  7. Brandal, Eirik (Rogaland)
  8. Btffn (Braastad Tiffon), Agnes (Rogaland)
  9. Bugge, Peder Kirkvaag (Oslo)
  10. Bøe, Tor Erik (Oslo)
  11. Carlsson, Ulf Verner (Oslo)
  12. Christensen, Sandra Blichert (Vestland)
  13. Dahl, Cathrine (Viken)
  14. Dahle, Siren Elise Dversnes (Oslo)
  15. Dalseng, Tora (Oslo)
  16. Danielsson, Tobias Alexander (Oslo)
  17. Eliasson, Sofia Magdalena (Vestland)
  18. Eltvedt, Per Ellef (Trøndelag)
  19. Fagerli, Camilla (Utlandet)
  20. Falstad, Thomas (Nordland)
  21. Farazollahi, Behzad (Oslo)
  22. Fjeldstad, Christoffer (Viken)
  23. Fleming, Pete (Oslo)
  24. Fonfara, Amalia (Trøndelag)
  25. Gahnström, Nicklas (Oslo)
  26. Griveau, Eleonore (Vestland)
  27. Grønlien, Anders (Viken)
  28. Grønstad, Ragna Misvær (Nordland)
  29. Gunnufsen, Marte (Oslo)
  30. Halvorsrød, Linn (Trøndelag)
  31. Hansen, Johannes Borchgrevink (Innlandet)
  32. Haugen, Trond Hugo (Viken)
  33. Hedberg, Anna Carin (Oslo)
  34. Heggren, Silje (Vestland)
  35. Helle, Una Hamilton (Utlandet)
  36. Hermanrud, Anne-Kjersti (Rogaland)
  37. Holm-Olsen, Håkon (Vestland)
  38. Hooymans, Simone (Vestland)
  39. Hughes, Nicolas William (Viken)
  40. Huizing, Jiska (Oslo)
  41. Husvik-Olaussen, Gunhild Mathea (Oslo)
  42. Høst, Katja (Oslo)
  43. Høvik, Tommy (Oslo)
  44. Håskjold, Marin Forsbak (Trøndelag)
  45. Jaeger, Trudi (Vestland)
  46. Jegerstedt, Alexandra (Trøndelag)
  47. Johannesen, Janne Gill (Oslo)
  48. Johansen, Trude (Viken)
  49. Johansen, Gry Hege (Oslo)
  50. Johansson, Robert Per-Olov (Oslo)
  51. Kallio, Taru (Vestland)
  52. Knag-Danielsen, Andreas (Utlandet)
  53. Kolbeinson, Mari (Rogaland)
  54. Kommedal, Tove (Rogaland)
  55. Kongevold, Laila (Viken)
  56. Krogh, Vilde von (Oslo)
  57. Krogsgaard, Iben Isabell (Vestland)
  58. Kvame, Ingeborg (Rogaland)
  59. Larsen, Sigrid Bendz (Viken)
  60. Larsen, Tarjei Bodin (Oslo)
  61. Larssen, Edvine (Trøndelag)
  62. Lewis, Chloe (Vestland)
  63. Lie, Anne Cecilie Caroline Brunborg (Viken)
  64. Lillestrøm, Kine (Viken)
  65. Loeb, Mia Van Veen (Oslo)
  66. Lurie, Dimitri (Oslo)
  67. Macmillan, Elise (Oslo)
  68. McAlinden, Miles (Oslo)
  69. Mella, Heidi Rognskog (Oslo)
  70. Melsom, Irina (Utlandet)
  71. Mjølsnes, Hannah (Trøndelag)
  72. Moe, Marius (Oslo)
  73. Monsen, Anders Dahl (Oslo)
  74. Morton, Anthony Charles (Vestland)
  75. Moshtaghi, Ronak (Viken)
  76. Myrtveit, Magnus (Oslo)
  77. Møllberg, Vebjørn Guttormsgaard (Utlandet)
  78. Naveiras, Emma Brack (Oslo)
  79. Nergaard, Yngvild (Oslo)
  80. Nes, Silje (Oslo)
  81. Nicolaisen, Camilla (Troms og Finnmark)
  82. Nikgol, Karen (Oslo)
  83. Norell, Lina (Oslo)
  84. Olsen, Sven-Erik (Viken)
  85. Placht, Henrik (Oslo)
  86. Pohl, Lucilla Mayol (Vestland)
  87. Porselius, Ina (Utlandet)
  88. Qvale, Oscar (Oslo)
  89. Rohde, Setsuko Kurioka (Viken)
  90. Rolland, Yngvild (Oslo)
  91. Rustand, Anngjerd (Vestland)
  92. Rusten, Trond Sebastian (Oslo)
  93. Rytter, Hedvig Lien (Viken)
  94. Rødseth, Elin (Viken)
  95. Røise, Espen (Oslo)
  96. Raadt, Noëlie de (Vestland)
  97. Samuelsen, Geir Harald (Oslo)
  98. Sjöstrand, Hanna (Oslo)
  99. Sjøvold, Marie (Viken)
  100. Skancke, Sindre Foss (Oslo)
  101. Skålnes, Inga (Trøndelag)
  102. Solberg, Aurora Lund (Vestland)
  103. Strand, Elisabet Alsos (Trøndelag)
  104. Stöckel, Erika (Oslo)
  105. Størseth, Bror Sander Berg (Viken)
  106. Taggart, Andrew (Vestland)
  107. Thomassen, Mirjam Raen (Agder)
  108. Thorbjørnsen, Thale Fastvold (Oslo)
  109. Thorkildsen, Hedvig Sønstabø (Vestland)
  110. Thorstensen, Catrine (Oslo)
  111. Trengereid, Linda Soh (Vestland)
  112. Tveter, Thomas (Oslo)
  113. Utgarden, Gisle (Oslo)
  114. Verbiesen, Marieke (Vestland)
  115. Vikhagen, Håvard (Oslo)
  116. Wettre, Mikkel (Vestland)
  117. White, Martin (Oslo)
  118. Wibe, Magnus (Vestland)
  119. Wien, Heidi Marie (Oslo)
  120. Williams, Eleanor Clare (Vestland)
  121. Wood, Allyce (Oslo)
  122. Yttri, Arild (Oslo)
  123. Zachrisson, Liv (Oslo)
  124. Øiseth, Heidi (Oslo)
  125. Aalrust, Endre (Utlandet)
  126. Aamodt, Tine (Oslo)
  127. Aanestad, Marit (Rogaland)
  128. Aas, Ørjan (Viken)
  129. Aaser, Knut Ivar Huseby (Oslo)
  130. Aasgaard, Ellinor Aurora (Oslo)

Mottaker av Rune Brynestad minnestipend 2020 annonseres i egen pressemelding i april/mai

Antall søknader vår 2020: 542

Antall søknader innvilget: 121

Kvote: 5 250 000,-

  • Nora Adwan (Vestland), 30.000,-
  • Richard Alexandersson (Oslo), 35.000,-
  • Signe Marie Andersen (Oslo), 40.000,-
  • Aleksander Johan Andreassen (Oslo), 50.000,-
  • Chloe Lewis med Andrew Taggart (Vestland), 25.000,-
  • Hedevig Anker (Oslo), 40.000,-
  • Eva Bakkeslett med Vibeke Steinsholm, Rawdna Carita Eira, Karoline Hjorth, Ritta Ikonen, Thomas Holm Carlsen (Nordland), 55.000,-
  • Hazel Barstow med Hanna Fauske (Oslo), 50.000,-
  • Admir Batlak med Ingrid Eggen (Oslo), 60.000,-
  • Solveig Bergene (Oslo), 40.000,-
  • Line Bergseth (Viken), 20.000,-
  • Maia Birkeland med Monika Mørck (Oslo), 50.000,-
  • Heidi Bjørgan (Vestland), 40.000,-
  • Marianne Bjørnmyr (Nordland), 40.000,-
  • Eirik Arthur Blekesaune (Oslo), 30.000,-
  • Karin Blomgren (Vestland), 40.000,-
  • Vanna Bowles (Viken), 60.000,-
  • Sigbjørn Bratlie (Viken), 17.000,-
  • Per Christian Brown (Rogaland), 60.000,-
  • Ann Iren Buan (Oslo), 40.000,-
  • Liv Bugge (Oslo), 70.000,-
  • Synne Tollerud Bull med Dragan Miletic (Oslo), 60.000,-
  • Sigrid Buskov (Oslo), 30.000,-
  • Malin Bülow (Oslo), 75.000,-
  • Bjørn Breistøl Båsen (Viken), 55.000,-
  • Rachel Dagnall (Viken), 35.000,-
  • Kajsa Dahlberg (Oslo), 50.000,-
  • Line Anda Dalmar med Christine Hansen (Trøndelag), 50.000,-
  • Paul Dring med Terje Nicolaisen, Ulf Carlsson, Bjørn Bjarre, Martin Skauen (Oslo), 80.000,-
  • Per Dybvig (Rogaland), 60.000,-
  • Patrik Entian (Viken), 30.000,-
  • Grethe Britt Fredriksen med Elisabeth Engen, Astrid Findreng (Trøndelag), 80.000,-
  • Jan Freuchen (Nordland), 34.500,-
  • Crispin Gurholt (Utlandet), 50.000,-
  • Ane Hjorth Guttu (Oslo), 80.000,-
  • Anita Hanch-Hansen (Viken), 30.000,-
  • Hans Kristian Borchgrevink Hansen (Oslo), 40.000,-
  • Iselin Linstad Hauge (Oslo), 50.000,-
  • Maja Pauline Bang Haugsgjerd (Oslo), 43.000,-
  • Hilde Hovland Honerud (Viken), 60.000,-
  • Line S. Hvoslef med Mansoor Mani Hosseini, Thea Meidel Sjule (Vestland), 40.000,-
  • Mattias Härenstam (Oslo), 60.000,-
  • Saman Kamyab (Oslo), 40.000,-
  • Kristen Keegan (Vestland), 30.000,-
  • Melanie Kitti (Utlandet), 35.000,-
  • Laila Kongevold med Stefan Christiansen, Anja Bjørshol (Viken), 60.000,-
  • Steinar Haga Kristensen (Oslo), 60.000,-
  • Ignas Krunglevicius med Ragnhild Aamas, Ayatgali Tuleubek, Istvan Virag, Lesia Vasylchenko (Oslo), 50.000,-
  • Ingeborg Kvame (Rogaland), 30.000,-
  • Ane Kvåle (Oslo), 50.000,-
  • Espen Kvålsvoll (Oslo), 25.000,-
  • Kjersti Lande (Oslo), 10.000,-
  • Kamilla Langeland (Innlandet), 40.000,-
  • Kenneth Korstad Langås med Morten Minothi Kristiansen (Oslo), 50.000,-
  • Kaja Leijon (Oslo), 60.000,-
  • Linda Lerseth (Oslo), 20000,-
  • Tobias Liljedahl (Trøndelag), 35.000,-
  • Ingeborg Annie Lindahl (Troms og Finnmark), 30.000,-
  • Rina Charlott Lindgren med Hrafnhildur Halldorsdottir (Nordland), 60.000,-
  • Klara Sofie Ludvigsen (Vestland), 40.000,-
  • Josefine Lyche (Oslo), 40.000,-
  • Cato Løland (Vestland), 50.000,-
  • Solveig Lønseth (Oslo), 60.000,-
  • Elise Macmillan (Oslo), 30.000,-
  • Janine Magelssen (Oslo), 35.000,-
  • Aleksi Mannila-wildhagen (Oslo), 50.000,-
  • Marianne Moe (Vestland), 30.000,-
  • Ebba Moi med Anna Carin Hedberg (Oslo), 50.000,-
  • Joakim Blattmann Moldestad (Viken), 15.000,-
  • Lars Morell (Oslo), 65.000,-
  • Bjørn Mortensen (Vestland), 40.000,-
  • Christopher Nielsen (Oslo), 80.000,-
  • Magnhild Øen Nordahl med Cameron MacLeod (Vestland), 60.000,-
  • Per Kristian Nygård (Trøndelag), 80.000,-
  • Randi Nygård (Oslo), 35.000,-
  • Øystein Wyller Odden (Oslo), 45.000,-
  • Jet Pascua (Troms og Finnmark), 30.000,-
  • Aurora Passero (Oslo), 40.000,-
  • Linn Pedersen (Nordland), 70.000,-
  • Synnøve Persen (Troms og Finnmark), 20.000,-
  • Petra Rahm (Vestland), 20.000,-
  • John Raustein (Oslo), 50.000,-
  • Eivind Reierstad (Viken), 60.000,-
  • Pia Antonsen Rognes (Trøndelag), 24.000,-
  • Marit Roland (Oslo), 30.000,-
  • Hanna Roloff (Oslo), 30.000,-
  • Halvor Rønning (Oslo), 50.000,-
  • Karl Ingar Røys (Oslo), 25.000,-
  • Ulla Marianne Schildt (Oslo), 50.000,-
  • Carl Segelberg (Oslo), 27.000,-
  • Ananda Serné (Rogaland), 30.000,-
  • Signe Solberg (Viken), 40.000,-
  • Markus Li Stensrud (Oslo), 50.000,-
  • Marianne Wiig Storaas (Oslo), 20.000,-
  • Erika Stöckel (Oslo), 30.000,-
  • Linn-Mari Staalnacke (Viken), 16.500,-
  • Ellen Henriette Suhrke (Oslo), 30.000,-
  • Eirik Sæther (Oslo), 60.000,-
  • Martin Sæther (Oslo), 40.000,-
  • Bente Sætrang (Oslo), 60.000,-
  • Charlotte Thiis-Evensen (Oslo), 40.000,-
  • Hedvig Sønstabø Thorkildsen (Vestland), 30.000,-
  • Ingrid Torvund (Oslo), 60.000,-
  • Linda Soh Trengereid (Vestlandet), 30.000,-
  • Ayatgali Tuleubek med Michael Rahbek Rasmussen (Oslo), 60.000,-
  • Espen Tversland (Nordland), 40.000,-
  • Hanne Tyrmi (Oslo), 60.000,-
  • Elly Stormer Vadseth (Viken), 20.000,-
  • Kjersti Vetterstad (Oslo), 39.000,-
  • Vegard Vindenes (Vestland), 20.000,-
  • Istvan Virag (Oslo), 22.000,-
  • Elin Már Øyen Vister (Nordland), 50.000,-
  • Lars Monrad Vaage (Viken), 40.000,-
  • Gelawesh Waledkhani med Lise Bjørne Linnert (Oslo), 42.000,-
  • Herbert Eugen Wiegand med Gustav Kvaal (Møre og Romsdal), 30.000,-
  • Brynhild Winther (Vestland), 25.000,-
  • Kiyoshi Yamamoto (Vestland), 50.000,-
  • Silje Eugenie Strande Øktner (Innlandet), 20.000,-
  • Lene Baadsvig Ørmen (Oslo), 55.000,-
  • Munan Øvrelid (Oslo), 60.000,-
  • Ellinor Aurora Aasgaard med Zayne Armstrong (Oslo), 80.000,-

Antall søknader vår 2020: 431

Antall søknader innvilget: 121

Kvote: 5 250 000,-

  • Jannik Abel (Viken), 20.000,-
  • Anne Kari Amstein (Vestland), 25.000,-
  • Hedda Roterud Amundsen (Oslo), 30.000,-
  • Marthe A. Andersen (Oslo), 30.000,-
  • Viel Bjerkeset Andersen (Oslo), 50.000,-
  • Christine Aspelund (Oslo), 70.000,-
  • Damir Avdagic (Oslo), 37.000,-
  • Andrea Bakketun (Oslo), 40.000,-
  • Idun Baltzersen (Utlandet), 40.000,-
  • Nina Bang (Oslo), 17.000,-
  • Margareta Bergman (Oslo), 40.000,-
  • Johan Urban Bergquist med Yngvild Færøy, Anne Brit Krag, Siv Bugge Vatne, Kjetil Skøien, Søssa Jørgensen, Geir Tore Holm, Sivert Bjørnerem, Astrid Nordang (Oslo), 60.000,-
  • David Breida (Trøndelag), 40.000,-
  • Jennie Hagevik Bringaker (Viken), 50.000,-
  • Per Christian Brown (Rogaland), 70.000,-
  • Samuel Brzeski (Vestland), 30.000,-
  • Brynhild Bye-Tiller (Trøndelag), 25.000,-
  • Brit Bøhme (Vestland), 30.000,-
  • Yamile Calderon (Oslo), 40.000,-
  • Carlos Alberto da Fonseca Correia med Anne-Karin Furunes, Dan Skjæveland, Héctor Hernández, Helene Kjær, Karoline Sætre, Randi Strand, Edvine Larssen (Trøndelag), 20.000,-
  • Anna Daniell (Viken), 50.000,-
  • Victoria Duffee (Oslo), 30.000,-
  • Serina Erfjord (Vestfold og Telemark), 50.000,-
  • Liv Ertzeid (Viken), 30.000,-
  • Robin Everett (Vestland), 30.000,-
  • Amalia Fonfara med Marita Isobel Solberg, Jessie Jack Ullevålseter, Nazare Soares (Trøndelag), 50.000,-
  • Gard Andreas Frantzsen (Vestland), 20.000,-
  • Rodrigo Ghattas med Gabrielle Paré, Prerna Bishnoi, Anthony Morton (Innlandet), 80.000,-
  • HC Gilje (Oslo), 40.000,-
  • Unni Gjertsen (Oslo), 90.000,-
  • Espen Gleditsch (Oslo), 30.000,-
  • Morten Gran (Viken), 30.000,-
  • Christian Berg Gravningen (Oslo), 40.000,-
  • Mona Grønstad med Morten Gran (Viken), 80.000,-
  • Jens Hamran (Oslo), 35.000,-
  • Miriam Hansen (Oslo), 40.000,-
  • Ragnar Olaf Hauge (Viken), 30.000,-
  • Bjørn Erik Haugen (Oslo), 40.000,-
  • Elin Glærum Haugland (Oslo), 30.000,-
  • Vigdis Haugtrø (Trøndelag), 53.000,-
  • Damian Heinisch (Oslo), 30.000,-
  • Knut Henrik Henriksen (Utlandet), 50.000,-
  • Johanne Hestvold (Oslo), 60.000,-
  • Bianca Hisse med Shahrzad Malekian, Shiva Sherveh, Karianne Andreassen, Mathilde Cayers, Silje Solheim Johnsen, Gerd Kaisa Vorren (Troms og Finnmark), 40.000,-
  • Kari Hjertholm (Vestland), 30.000,-
  • Karoline Hjorth med Riitta Ikonen (Viken), 50.000
  • Anders Holen (Oslo), 40.000,-
  • Torgeir Husevaag (Oslo), 40.000
  • Alexandra Jegerstedt med Iben Isabell Krogsgaard (Trøndelag), 65.000,-
  • Svein Johansen (Troms og Finnmark), 60.000,-
  • Susanna Kajermo (Vestland), 30.000,-
  • Farhad Kalantary (Viken), 55.000,-
  • Annette Kierulf (Vestland), 80.000,-
  • Hankyul Kim (Vestland), 30.000,-
  • Kornelia Remø Klokk med Lykourgos Porfyris (Oslo), 30.000,-
  • Tulle Ruth Koefoed-Jespersen (Viken), 20.000,-
  • Henrik Koppen (Møre og Romsdal), 13.000,-
  • Daisuke Kosugi (Oslo), 80.000,-
  • Cathrine Kramer (Vestland), 70.000,-
  • Steinar Haga Kristensen (Oslo), 60.000,-
  • Bjørn Arne Krogstad (Viken), 40.000,-
  • Ingerid Kuiters (Vestfold og Telemark), 20.000,-
  • Hjørdis Kurås med Paul Brady, Hege Vadstein (Oslo), 60.000,-
  • Per-Erik Larsen (Vestland), 30.000,-
  • Lars Laumann (Nordland), 70.000,-
  • Signe Lidén med Arjen Mulder, Hilde Methi (Oslo), 60.000,-
  • Anne Cecilie Caroline Brunborg Lie (Oslo), 50.000,-
  • Helle Lindskog (Oslo), 29.000,-
  • Lise Bjørne Linnert (Oslo), 70.000,-
  • Lars Korff Lofthus (Vestland), 30.000,-
  • Trygve Luktvasslimo (Nordland), 40.000,-
  • Eli Maria Lundgaard (Oslo), 50.000,-
  • Line Bøhmer Løkken (Oslo), 50.000,-
  • Åse Løvgren med Stine Gonsholt, Neal Cahoon, Sidsel Bonde, Malin Lobell, Frøydis Linden (Vestland), 60.000,-
  • Jannicke Låker (Oslo), 40.000,-
  • Magdalena Manderlova (Trøndelag), 40.000,-
  • Aleksi Mannila-Wildhagen med Patrik Entian, Jens Hamran (Oslo), 80.000,-
  • Marianne Mannsåker (Innlandet), 60.000,-
  • Anna Sofie Mathiasen (Oslo), 33.000
  • Imi Maufe (Vestland), 20.000,-
  • Hannah Mjølsnes med Edvine Larssen (Trøndelag), 12.000,-
  • Are Mokkelbost (Oslo), 60.000,-
  • Linda Morell (Vestland), 25.000,-
  • Mercedes Mühleisen (Viken), 50.000,-
  • Astrid Mørland (Agder), 60.000,-
  • Hedda Ottesen (Oslo), 15.000,-
  • Anne Siv Falkenberg Pedersen (Oslo), 50.000,-
  • Urd Joachimsen Pedersen (Oslo), 40.000,-
  • Shwan Dler Qaradaki (Oslo), 30.000,-
  • Yngvild Rolland (Oslo), 30.000,-
  • Kristin Jensen Romberg (Viken), 30.000,-
  • Jan Kåre Ruud (Oslo), 18.000,-
  • Elin Rødseth (Viken), 25.000,-
  • Annelen Røe (Oslo), 70.000,-
  • Vilde Salhus Røed (Vestland), 70.000,-
  • Christopher Rådlund (Oslo), 45.000,-
  • Runa Nymoen Sandnes (Oslo), 50.000,-
  • Franzisca Siegrist (Oslo), 40.000,-
  • Marie Skeie med Kiyoshi Yamamoto Farias, Lucia Aragón, Izabela Żółcińska, Araiz Mesanza, Ric Francis, Yachi Stian-Yuan, Mike Fueski (Oslo), 50.000,-
  • Kamilla Skrinde (Oslo), 30.000,-
  • Ellen Karine Solberg (Viken), 40.000,-
  • Helene Sommer med Ole Christian Ellestad (Oslo), 40.000,-
  • Lise Steingrim (Viken), 25.000,-
  • Anne-Lise Stenseth (Oslo), 80.000,-
  • Marthe Elise Stramrud (Oslo), 40.000,-
  • Kjersti Sundland med Beate Petersen, Nora Adwan, Mekdes Shebeta, Laurie Lax, Samuel Brzeski, Ole Christian Ellestad, Linn Cecilie Ulvin (Vestland), 80.000,-
  • Børre Sæthre (Oslo), 80.000,-
  • Karoline Sætre med Øyvind Novak Jenssen (Oslo), 30.000,-
  • Ann Beate Tempelhaug (Agder), 50.000,-
  • Ragnhild Laila Arneberg Thoresen (Innlandet), 30.000,-
  • Tanja Thorjussen (Oslo), 50.000,-
  • Marthe Thorshaug (Innlandet), 40.000,-
  • Marianne Toppe (Oslo), 30.000,-
  • Gunnhild Torgersen (Oslo), 35.000,-
  • Helene Torp (Viken), 30.000,-
  • Erlend Grytbakk Wold (Oslo), 30.000,-
  • Leif Inge Xi med Tina M. Pearson, Anders Vinjar (Oslo), 28.000,-
  • Lili Zaneta (Trøndelag), 10.000
  • Silje Eugenie Strande Øktner (Innlandet), 75.000,-
  • Thomas Østbye (Oslo), 80.000,-
  • Solveig Aalberg (Viken), 40.000,-

Bildende Kunstneres Hjelpefond (BKH)

Antall søknader 2020: 1202

Stipendtildelinger i 2020:

Kvote 2020: 21 stipender á kr. 100.000,-

  1. Barrios, Javier (Oslo)
  2. Bell, Roddy (Oslo)
  3. Blakstad, Siri (Viken)
  4. Chieco, Fernanda Helena Magri (Vestland)
  5. Fløysvik, Jan Trygve (Oslo)
  6. Fuglevaag, Brit Haldis (Oslo)
  7. Gulbransen, Wenche (Oslo)
  8. Haugtrø, Vigdis (Trøndelag)
  9. Høyer, Gunnhilde (Agder)
  10. Jarstø, Elisabeth (Utlandet)
  11. Knoff, Johan Ulrik (Oslo)
  12. Larsen, Nina Bang (Vestland)
  13. Mohall, Carl Peter Lars (Viken)
  14. Oledal, Magnus (Oslo)
  15. Pettersen, Margrethe (Viken)
  16. Stoltz, Gerhard (Vestland)
  17. Sønju, Unn (Oslo)
  18. Thorstensen, Knut (Viken)
  19. Uhrn, Terje (Oslo)
  20. Varpe, Kenneth (Rogaland)
  21. Wouthi, Stein Erik (Vestfold og Telemark)

Geografisk oversikt over stipendtildelinger

Norske Billedkunstneres stipendkomité behandler søknader om stipender fra Billedkunstnernes Vederlagsfond, Bildende Kunstneres Hjelpefond og Statens kunstnerstipend. Se oversikt over antall stipendsøknader og prosentvis tildeling fordelt på fylker:

Fylkesvis fordeling av stipender 2020

Ofte stilte spørsmål

Tildelinger fra BKV og BKH publiseres i månedsskiftet mars / april.

Billedkunstnernes stipendbehandling har vært en samkjørt prosess i en årrekke. Det betyr at BKH og BKV har samkjørt sin søknadsfrist med statens kunstnerstipend (medio oktober hvert år).  Majoriteten av søkerne leverer søknad til både Kulturrådet og NBK, og stipendkomiteen vurderer alle disse søknadene i en og samme behandlingsprosess. Målet er å lette prosessen for søkerne, i tillegg til at dette er effektiv bruk av ressurser både faglig og administrativt.

Når NBK får tilgang til vedtakslistene til statens kunstnerstipend, sjekker administrasjonen i NBK disse opp mot listene til BKH og BKV for å unngå doble stipendtildelinger (jamfør retningslinjene til BKV og BKH). 

At vi må gjøre dette skyldes at NBKs stipendkomité kun innstiller til stipend, ikke vedtar endelig. Det vil si at det ofte skjer endringer i de endelige vedtaksmøtene – noen faller av ulike grunner kanskje ut av listene, andre rykker opp fra reserveplass. Tildelingene må også sjekkes opp mot tildelinger fra andre stipendkomiteer. Dette får NBK tilgang til når Kulturrådet publiserer samtlige tildelinger fra statens kunstnerstipend. Det endelige resultatet er altså ikke klart selv om stipendkomiteen har ferdigstilt sine vurderinger. NBK kan heller ikke publisere stipendtildelingene før de er behandlet og vedtatt av de ulike bevilgende organer. 

I år er det slik at BKH vedtar stipendtildelingene for 2020 på et styremøte 25. mars, dagen etter at statens kunstnerstipend publiserte tildelingene. Eventuelle endringer som vedtas på dette møtet medfører videre omrokkeringer i henhold til komiteens rangeringer, og NBKs administrasjon må deretter korrekturlese og kvalitetssikre publiseringslistene.

Tildelinger 2019

Tildelinger 2018

Norske Billedkunstneres stipendkomité behandler søknader om stipender fra Billedkunstnernes Vederlagsfond, Bildende Kunstneres Hjelpefond og Statens kunstnerstipend. Se oversikt over antall stipendsøknader og prosentvis tildeling fordelt på fylker.

Norske Billedkunstneres stipendkomités tildelinger av stipender fra Billedkunstnerens Vederlagsfond, Bildende Kunstneres Hjelpefond og Statens kunstnerstipend

Søknader, tildelinger og tildelingsprosent for stipender fra Billedkunstnernes Vederlagsfond

Søknader, tildelinger og tildelingsprosent for stipender fra Bildende Kunstneres Hjelpefond

Geografisk oversikt over tildelinger fra Statens kunstnerstipend finnes på Kulturrådets nettsider.